+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Duyu Organlarımızın Çalışma Şekli Nasıldır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Duyu Organlarımızın Çalışma Şekli Nasıldır








  duyu organlarımızın çalışma şekli nasıldır kısaca bilgi







 2. HaKHaN
  Özel Üye






  Duyu Organlarımızın Çalışma Şekli Hakkında



  GÖZ (GÖRME DUYU ORGANI)

  Göz, görme duyu organıdır. Göz, kafatasının önündeki göz çukuru (yuvarlağı) içinde bulunur.
  Gözde görme olayını sağlayan görme duyu hücreleri ile görüntüyü beyne iletebilen görme duyu sinirleri bulunur. Gözdeki görme duyu hücreleri tarafından alınan uyarılar (duyular = görüntüler), görme duyu sinirleri ile beynin görme duyu merkezine iletilir ve gelen uyarılar (duyular) burada değerlendirilerek görme olayı gerçekleştirilir.

  KULAK (İŞİTME DUYU ORGANI)

  Kulak, işitme duyu organıdır. Çevreden gelen ses dalgalarının (sinirsel uyartılara çevirerek) işitilmesini ve denge olayının gerçekleşmesini sağlar. Kulak, başın her iki yanında, şakak kemikleri içindeki oyuğa yerleşmiştir.
  Kulak dıştan içe doğru dış kulak, orta kulak ve iç kulak olmak üzere üç bölümden oluşur.

  BURUN (KOKU ALMA DUYU ORGANI)

  Burun, hem koku alma duyu organı hem de solunum sistemi organıdır. Burnun ön tarafı kıkırdaktan, arka tarafı kemikten yapılmış, üstü ise deri ile örtülmüştür. Burun ön taraftan burun delikleri ile dışarı açılır, arka taraftan da yutağa bağlıdır ve burnun iç kısmı sapan kemiği ile ikiye ayrılmıştır. Burunda; burun kılları, burun kanalları, kılcal kan damarları, mukoza, koku alma duyu hücreleri bulunur ve koku alma duyu sinirleri çıkar.


  DİL (TAT ALMA DUYU ORGANI)

  Dil, tat alma duyu organıdır. Dil ayrıca besinlerin çiğnenmesine, yutulmasına ve konuşmaya yardımcı olur.
  Dil, düz kaslardan yapılmıştır. Dilde, tat alma duyu hücreleri ile tat alma duyu sinirlerinin bulunduğu kabarcıklara tat tomurcukları veya tat cisimcikleri denir.

  DERİ (DOKUNMA; HİSSETME DUYU ORGANI)

  Deri, vücudun dış yüzeyini öreten dokunma, hissetme duyu organıdır. (En büyük duyu organıdır). Deri, sıcaklık, soğukluk, sertlik, yumuşaklık, ağrı, basınç, düzlük, pürüzlülük gibi çevreden gelen uyarıları yani dış etkileri algılayabilir.
  Deri, üst deri ve alt deri olmak üzere iki tabakadan oluşmuştur.





 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar beş farklı duyu organına sahiptir. bu duyu organları; dil kulak , burun ,deri ve gözdür. her bir duyu organının hayatımızı kolaylaştırdığı bir görevi vardır. duyu organları çalışmalarını sahip olduğu sinirler ile yapmaktadırlar.




+ Yorum Gönder