+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Duyu Organlarımızın Öğrenmeye Etkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Duyu Organlarımızın Öğrenmeye Etkisi
  duyu organlarımızın öğrenmeye etkisi hakkında bilgi 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Duyu Organlarımızın Öğrenmeye Etkisi İle İlgili Bilgi

  Göz, kulak, deri, burun gibi duyu organları bedenin dışarıya açılan birer pencereleridir. Canlı, dışardan bilgiyi bu organlar aracılığı ile alır. Gerçek yani sağlam ve doğru olan bilgilerimizin kaynağı, duyu organlarımızdır
  . Çünkü bilginin temeli olan algılar duyumların zihnimizde birleşmesi ve bir anlam kazanması ile oluşur. Duyum ise duyu organları aracılığı ile alınan izlenimlerdir. Hayvanlar, duyum düzeyinden yukarı çıkamazlar. Duyumların zihinde birleşerek bir anlam kazanması demek olan algıların, algılar yardımı ile kavram ve uslamlama gibi zihin işlemlerinin oluşması insanlara özgü birer zihin sürecidir.  Yukarıda ki öneminden dolayı duyu organlarına ve onların sağlığına önem vermek zorundayız. Bir kimsenin duyu organları ne kadar normal çalışırsa o kimse o kadar sağlam bilgi sahibi olabilir. Duyu organları, aynı nedenlerden dolayı zekanın gelişmesine de etki yapmaktadır.

  Duyu organlar.jpg

  Duyu organlarının hepsi öğrenme üzerine aynı derecede etkili değildir. Bunların içinde en fazla etkili olan “göz” dür. Göz aracılığı ile alınan uyaranlar diğerlerine göre daha kuvvetlidir. Bunların zihinde saklanması ve gerektiğinde anımsanması (daha kolaydır. Bundan sonra, “kulak” gelir. Zihnimizde oluşan kavramların büyük kısmı, bu iki organ tarafından kazanılmıştır.  Her insanın duyu organları bakımından kuvvetli olduğu taraf birbirine benzemez. Kimi insanlar, göz yolu ile aldığı uyaranları diğerlerinden daha fazla süre saklar ve istenildiği zaman anımsarlar. Kimileri de, daha çok işittiklerini saklar ve anımsarlar.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  İnsanlar toplamda beş duyu organına sahiptir. bu duyu organları insanlar ilk doğdukalrın da gelişmeleri daha doğrusu öğrenmelerine büyük bir etkisi vardır. örneğin doğuştan sağır olan birine konuşmayı öğretmek neredeyse imkansız bir şeydir. bu yüzden duyu organlarının insanlarda öğrenmeye etkisi vardır diyoruz.
+ Yorum Gönder


duyu organlarının öğrenmeye etkisi