+ Yorum Gönder
Vücudumuzu Tanıyalım ve Organlarımız Forumunda Kulağın yapısı ve özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Kulağın yapısı ve özellikleri
  Kulağın yapısı ve özellikleri nelerdir


  Kulaklarımız işitmemizi ve dengemizi sağlayan duyu organımızdır. Suya atılan bir taşın oluşturduğu dalgalar gibi havada da ses dalgaları mevcuttur. Bu ses dalgaları kulağımızdaki duyu almaçları ile algılanır. Kulak dıştan içe doğru 3 farklı kısımdan oluşur.

  1-Dış Kulak
  Ses titreşmelerini alarak kulak zarına taşır. Kulak kepçesi ve kulak yolundan oluşur.
  Kulak kepçesi : Sesi toplar ve kulak yoluna verir.
  Kulak yolu : Havadaki toz ve mikropların kulak içine girmesini önler.


  2-Orta Kulak

  Orta kulakta çekiç, örs, üzengi kemikleri, östaki borusu ve oval pencere bulunur. Üzengi kemiği vücudumuzun en küçük kemiğidir. Çekiç kemiği kulak zarına, üzengi kemiği ise iç kulaktaki oval pencereye temas eder. Bu özellikleri ile kulak kemikleri, kulak zarını iç kulağa bağlayan bir köprü oluşturur. Östaki borusu orta kulaktan yutağa açılır. Böylece orta kulak ile vücudun dışı arasındaki basınç farkını dengeleyerek kulak zarının yırtılmasını engellemiş olur.

  3-İç Kulak

  Uyarıların sinirlere aktarıldığı yerdir.

  Dalız : İçi sıvı dolu yoldur. Ses titreşimlerini sıvı dalgası şeklinde salyangoza iletir.
  Salyangoz : İki buçuk kez kıvrımlı olup, kıvrımların sonundaki almaç ve sinirler titreşimleri algılarlar. Son kısmında esnek zar ve duyu almaçlarının bulunduğu yere korti organı denir. Korti organı ses titreşimlerini alarak duyu sinirlerine aktarır.
  Yarım daire kanalları : İşitmeyle ilgisi yoktur. Birbirine dik olan 3 yarım kanaldan oluşur. Kanalları yardımıyla vücudun duruşunu beyinciğe bildirir. İç kulakta yarım daire kanalları vücudun dengesini sağlanmasında önemli rol oynar. Vücudun durumu değiştiğinde buradan beyne giden mesajlar sonucu beyin vücudun konumunu değiştirip denge sağlar.


 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Kulak en önemli organımızdır. Kulak duyma görevini alır. Kulağın içindeki kulak zarı patlarsa sağır oluruz .Çünkü düymamızı sağlayan kulak zarıdır.Kulak zarı duymamızı sağlamak için titresımler yollar.
+ Yorum Gönder