+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Safiye Valide Sultan Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Safiye Valide Sultan Biyografisi
  Safiye Valide Sultan yaşamı hakkında bilgiler

  safiyevalidesultan2.jpg
  (Osmanlıca Sofia Baffo adıyla 1550'de Venedik'te dünyaya geldi. Çok zengin bir ailenin tek çocuğu (babası Korfu adasının Venedik valisiydi) olan Sofia, dönemine göre oldukça iyi koşullarda bir eğitim aldı. Henüz on dört yaşındayken Akdeniz'de gemiyle yapılan bir seyahat sırasında Osmanlı korsanları tarafından kaçırıldı. Bir yıl sonra ise kendisini İstanbul'da bir köle pazarında bulan genç Sofia'nın güzelliği III. Murat'ın annesi Nurbanu Sultan'ın kulağına kadar geldi. Manisa sancağındaki genç veliaht Murat'ın kendisini afyon ve esrara vermiş devlet meselelerinden uzak pasif karakteri annesi Nur Banu Sultan'nı düşündürmekteydi. Nurbanu Sultan, Safiye'yi görür görmez onun oğlu için aradığı kız olduğuna karar verdi ve bir servet ödeyerek kızı satın aldı. İki yıl süreyle haremde eğitim gören Sofia'nın adı, Safiye olarak değiştirildi. On yedi yaşında III. Murat'a sunulan Safiye, beline kadar uzanan sarı saçları, iri gözleri, uzun boyu, beyaz teni ve yürüyüşüyle Murat'ı kendisine âşık etti.
  III. Murat, tahta geçince baş kadın oldu. Büyüleyici güzelliği yanında parlak zekâsı sayesinde büyük bir nüfuz sahibi oldu. İngiltere kraliçesi I. Elizabeth dâhil birçok yabancı liderlerle haberleşti. 1599 yılında Kraliçe I. Elizabeth'in Safiye Sultan'a bir süslü bir at arabası ve oğlu III. Mehmet'e de bir org hediye ettiği bilinmektedir. 1605 yılında öldü. Cenazesi İstanbul Ayasofya Camii'nde III. Murat Türbesi'ne gömüldü.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Safiye Valide Sultan 1550 tarihinde dünyaya gelmiştir. 3. Murat ın eşidir. Ayrıca 3. Mehmet in annesidir. 10 Kasım 1605 tarihinde İstanbul da vefat etmiştir.
+ Yorum Gönder