+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Piristü Kadın Efendi Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Piristü Kadın Efendi Kimdir
  Rahime Piristü Valide Sultan


  Rahime Piristû Valide Sultan (ö. 1904 Maçka )
  Osmanlı tarihindeki son Valide Sultandır. Osmanlı padişahı Abdülmecit'in eşi, ve II. Abdülhamit'in manevi annesiydi.
  Piristû adı Farsça "kırlangıç (kuşu)" anlamına gelir. Küçük yaşta saraya ailesi tarafından verilen Piristû Kadın Efendinin asıl adı Rahîme olup Çerkezlerin Ubıh boyunun asilzade ailelerinden olan Gogen'lerdendir. Babası Gogen Gök Bey'dir. Kız kardeşi Fatma Hanım da ünlü göz hekimi Mehmet Esat Işık'ın anneannesidir. Piristû Kadın Efendi II. Abdülhamit'in öz annesi değildir. Ancak II. Abdülhamit daha 10 yaşındayken annesi Tirimüjgan Sultan'ı kaybedince Piristû Hanım onun bakımını üstlenmiştir.
  II. Abdülhamit manevi annesini çok severdi. II. Abdülhamit 1876 yılında tahta çıktığı sırada manevi annesi Piristû'dan özellikle siyasete karışmamasını rica etmiş ve ricasını yerine getirdiği takdirde el üstünde tutulacağını ve çok nüfuz sahibi olacağına dair söz vermişti. Piristû da bunu kabul etti ve böylece manevi oğlu tahta geçince Valide Sultan oldu. Piristû Kadın Efendi 1891 yılında Topçubaşı Bali Süleyman Ağa'nın hatırasına İstanbul'un Silivrikapı semtinde bulunan Bala Tekkesi Çeşmesini yaptırmıştır. Sapanca Uzunkum'da da bir cami yaptırmıştır. Piristû Valide Sultan'ın özel hayatına dair çok az kaynak vardır. Ancak torunu Ayşe Sultan'dan giyim kuşam tarzının daha çok alaturka olduğu ve debdeben uzak kaldığı anlaşılıyor.
  1904 yılında oğlunun saltanatı devam etmekteyken Maçka'da kendi şahsi sarayı olan Valide Sultan Konağında vefat etti. II. Abdülhamit'ten sonraki padişahlar tahta geçtikleri zaman anneleri zaten ölmüş oldukları için Piristû Kadın Efendi Osmanlı tarihindeki son Valide Sultan olarak hatırlanır. Eyüp'te Mihrişah Valide Sultan Türbesine defnedilmiştir.

  Kaynaklar
  * Babam Sultan Abdülhamid (Hatıralarım), Ayşe Osmanoğlu, Selçuk Yayınları, İstanbul, 1994, ISBN 975-95466-5-5.
  * Devletler ve Hanedanlar, Yılmaz Öztuna, Ankara 1989
  * Padişahların kadınları ve kızları, Çağatay Uluçay, Ankara 1992
  * Harem Hatıraları, Leyla Açba, İstanbul 2004
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Piristü Kadın Efendi, Osmanlı tarihihinin son Valide Sultanıdır. Rusya doğumludur, 11 Aralık 1904 yılında Maçka'da ölmüştür. II. Abdülhamid ve Cemile Sultan'ın annesidir.
+ Yorum Gönder