+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Mihrişah Valide Sultan Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Mihrişah Valide Sultan Kimdir
  Mihrişah Valide Sultan Yaşamı Hakkında


  mihriahvalidesultan3.jpg

  Mihr-î-Şah Valide Sultan (d. 1745 - ö. 16 Ekim 1805[1]), Osmanlı İmparatorluğunun Valide Sultan'ı, padişah III. Selim'in annesi ve Sultan III. Mustafa'ın eşi.
  Mihr-î-Şah Valide Sultan 1745 yılında dünyaya geldi. Ceneviz asıllıydı ve doğduğu zamanki isminin Agnes olduğu sanılmaktadır. 1789 yılında oğlu III. Selim'nın tahta çıkması üzerine Valide Sultan oldu. 1795 yılında İstanbul'un Eyüp semtindeki Mihr-î-Şah Valide Sultan Okulu ve Külliyesi 'ni, 1796 yılında Bahçeköy'deki Arabacı Mandırası Deresi üzerindeki Valide Bendi 'ni, 1805 yılında Yeniköy'deki Mihr-î-Şah Valide Sultan Çeşmesi 'ni yaptırmıştır. Eyüp semtinde inşa ettirdiği imaret ise ikiyüz yıldan beri faaliyetlerini sürdürmektedir.
  Divân Edebiyatındaki Yeri
  Şair Münib, Mihr-î-Şah Sultan hakkında aşağıdaki dizeleri yazmıştır:
  Mihr-î-Şah Kadın o Hûrşid-ü Kamer kevkebe kim
  Pertev-i şânı kadar gamkede-i âlem-i şen
  Mehdi-i ulyâmi edüb refêti temdit-i sürûr
  Kimsenin tıfl-ı derd ile olmaz şiven
  Oğlunun saltanatı sırasında 1805 yılında öldü ve defnedildi. Mihr-î-Şah Valide Sultan ve oğlu Padişah III. Selim'in her ikisi de Mevlevi (Muhammed Celaleddin-i Rumi) Tarikâtı mensubuydular.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Mihrişah Valide Sultan 1745 de Kafkasya da doğmuştur. Mihrişah Valide Sultan 3. Selim in annesidir. Mihrişah Valide Sultan 16 Ekim 1805 de İstanbul da hayatına son vermiştir.
+ Yorum Gönder