+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Malhun Hatun Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Malhun Hatun Kimdir
  Malhun Hatun Yaşamı Hakkında - Osman Gazi'in Eşi - Orhan Gazi'nin Annesi


  Malhun Hatun
  , Mal Hatun, Mala Hatun, Mâl Hatun ya da Bala Hatun, ikinci Osmanlı padişahı Orhan Gazi'nin annesi ve Osman Gazi'in eşidir.
  Osmanlı kurucusu Osman Bey'in eşidir, Osmanlı'nın manevi kurucusu Şeyh Edebali'nin de kızı olduğu söylenir, ancak çoğu kaynakta da belirtildiği gibi Anadolu Türk Beyi olan Ömer Bey'in kızı olduğu tarihçiler tarafından kesin olarak belirtilmiştir. Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı olan Orhan Bey'in annesidir. Kendi adına yapılmış, daha çok ev ortamına benzeyen türbesi bulunur.
  Osman Gazi'nin bir diğer eşi de bir Anadolu din adamı olan Şeyh Edebali'nin kızı Rabia Bala Hatun'du. Her ne kadar Osmanlı efsanelerinde Orhan Gazi'nin annesinin Şeyh Edebali'nin kızı olduğu iddia edilse de, resmi vesikalarda Orhan Gazi'nin annesinin Mâla Hatun olduğu ortaya çıkarılmıştır.
  Osmanlı padişahlarının doğma büyüme yabancı kadınları sarayda Müslümanlaştırarak kendilerine eş yapma geleneği o dönemde olmadığı için Malhun Hatun'un Türk olduğu kesindir.
 2. Hiranur
  Devamlı Üye

  Malhun Hatun Görselleri

  Malhun Hatun Resimleri3.jpg

  Malhun Hatun Resimleri5.jpg

  Malhun Hatun Resimleri6.jpg
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Osman Beyin eşi Malhun Hatun Oğuzların Bozok kolundan, Osmanlıların da mensup olduğu Kayı boyundan Ömer Beyin kızıdır.
+ Yorum Gönder


malhun hâtûn,  malhun hatun kimdir ,  MAL HATUN,  malhun hatun kim,  osmanlı padişadı osman gazinin portreleri,  rabia bala hatun