+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Hayme Hatun Biyografisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Hayme Hatun Biyografisi
  Hayme Hatun Hayatı - Hayme Hatun Kimdir - Hayme Hatun yaşamı  Hayme Hatun veya Hayme Ana Osmanlı Devleti'nun kurucusu olan Osman Gazi'nin annesi, Ertuğrul Gazi'nin eşidir.
  Hayme Hatun'un hayatı yarı mitsel olarak sisler içinde kalsa da bazı nesnel veriler bize onun hakkında ipuçları vermektedir. Hayme Ana'nın eşi, Kayı Boyunun beyi Ertuğrul Gazi'dir.
  Hayme Ana'nın 4 Eylül'de kışlağa dönüşte öldüğü rivayet edilir. O tarihten beri burada Hayme Ana kutlamaları yörükler tarafından (özellikle Karakeçeli yörüklerince) devam ettirilmektedir. Kendisi öldüğünde yuvasını kurduğu yere defnedilmiştir. Bugün görülmekte olan türbe II. Abdülhamit tarafından yaptırılmıştır.
  Osmanlı padişahlarının müslüman olmayan cariyelerle evlenmeleri geleneği henüz başlamadığı için Hayme Hatun'un Türk olduğu kesindir. Günümüzde Hayme Hatun'un türbesi ve Hayme Ana heykeli Kütahya'nın Domaniç ilçesinde görülecek en önemli yerlerden biridir. Ayrıca Ankara'nın Haymana ilçesi Hayme Ana'nın adından gelmektedir. 2. Hiranur
  Devamlı Üye

  Hayme Hatun Resimleri

  Hayme Hatun Resimleri1.jpg

  hayme-hatun-resimleri2.jpg
 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Hayme Ana Çarşamba Köyü'nde vefat etmiştir. Çarşamba köyünde Hayme Ana için 725 yıldır anma töreni düzenlenir.Hayme Ana'nın türbesini 1892 yılında Sultan 2. Abdülhamid Han yaptırmıştır.
+ Yorum Gönder


hayme hatun