+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Bezmialem Valide Sultan Kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Bezmialem Valide Sultan Kimdir
  Bezmialem Valide Sultan Yaşamı Hakkında  Bezm-î-Âlem Valide Sultan (1807—2 Mayıs 1853[1]) Osmanlı Padişahı II. Mahmut'un 2. eşi ve padişah Abdülmecit'in annesidir. Bezm-i-Âlem "Dünya meclisi" anlamına gelir. Osmanlı tarihinin en tanınmış valide sultanlarından biridir. Hayırseverlik için yaptığı çalışmalardan dolayı sevilen ve saygı duyulan bir Valide sultan olarak tarihe geçmiştir.
  bezmialemvalidesultan2.jpg
  Bezmialem Valide Sultan genel kabul gören bilgilere göre, Müslüman Kafkas kavimlerinden birine mensuptur.Gürcü olduğu düşüncesi kabül görülür. Yahudi olduğu düşüncesi ise Gürcü Yahudisi olabileceğinden gelir. Yahudi asıllı olduğuna dair bir iddia da ortaya atılmıştır. Abdülmecit tahta çıktığında 16 yaşında, kendisi de 32 yaşındaydı. Oğlunun hükümdarlığı döneminde, öldüğü tarihe kadar 14 yıl süreyle (1839-1853) Valide Sultan oldu. Oğluna Tanzimat'ın ilanı konusunda Mustafa Reşit Paşa'ya güvenmesini tavsiye ettiği söylenir. Ayrıca Abdülmecit'in annesini çok sevdiği, hükümetteki nazırları (bakan) seçerken annesine danıştığı bilinmektedir. Bezm-î-Âlem Valide Sultan birçok mimari eserlerin yapılmasına öncülük etmiştir. Bu eserlerden bazıları şunlardır:

  * Yıldız Sarayı'ndaki Dilkuşa Kasrı (1842)
  * Maçka (1839), Topkapı (1843) ve Yıldız'da (1843) üç değişik Bezmiâlem Valide Sultan Çeşmesi
  * Bezm-î-Âlem Valide Sultan Vakıf Gureba Hastanesi (1843)
  * Günümüzde Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nin binası olarak kullanılan Mekteb-i Maarif ve Valide Mektebi (1850)
  * Haliç üzerinde yapılan ilk ahşap Galata köprüsü (1845)

  Bezmialem Sultan 2 Mayıs1853 tarihinde Dolmabahçe Sarayı'nda vefat etti ve Divanyolu'ndaki II. Mahmut Türbesine gömüldü. Garabet Balyan'ın mimarlığı altında inşaatına başlattırdığı Dolmabahçe Camii henüz bitmemişti. Camiyi oğlu Sultan Abdülmecit annesinin anısına 1855 yılında tamamlattırarak Bezmialem Valide Sultan Camii adı altında hizmete açtı. Cami zamanla Dolmabahçe Sarayına yakınlığı nedeniyle Dolmabahçe Camii olarak anılmağa başladı
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Bezmialem Valide Sultan 1807 tarihinde dünyaya gelmiştir. Osmanlı padişahının 2. Mahmut un eşidir. Padişah Abdulmecit in annesidir. 6 Kasım 1853 tarihinde ölmüştür.
+ Yorum Gönder