+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Saniye sultan kimdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Aycan
  Devamlı Üye

  Saniye sultan kimdir
  Saniye sultanın babasının adı nedir

  Sultan Dördüncü Mustafa
  Babasi : Birinci Abdülhamid
  Annesi : Ayse Saniye Perver Sultan
  Dogumu : 8 Eylül 1779
  Vefati : 16 Kasim 1808
  Saltanati : 1807 - 1808 (1) sene

  Saniye sultan kimdir.jpg  Dördüncü Mustafa Istanbul'da dogdu. Yetismesi ile annesi mesgul oldu. lyi bir tahsil yaptirdi. Diger padisahlar gibi o da hattatliga çalisti. Gayet güzel yazilari vardir. Osmanogullari içinde Besinci Murad'dan sonra en az padisahlik yapanlardan birisidir.Kabakçi Mustafa Üçüncü Selim'in yenilesme hareketlerine karsi koyup mani olmak maksadi ile Üçüncü Selim'in de merhametinden istifade edince Üçüncü Selim'i tahttan indirmisti Bunun üzerine âsiler tarafindan Dördüncü Mustafa padisah yapildi. Âsiler www.alasayvan.net pek çok mühim mevkileri ellerine geçirdiler. ÜCüncü Selim tarafindan kurulmus olan Nizam-i Cedid'in ileri gelenleri Ruscuk'ta bulunan Alemdar Mustafa Pasa'nin yaninda toplandilar. Alemdar Mustafa Pasa büyük bir kuvvet halinde Istanbul'a gelerek âsileri temizledi ki Üçüncü Selim'in sehid edildigi ögrenildi. Bunun üzerine Ikinci Mahmud'u tahta çikardi.Dördüncü Mustafa zamaninda Ruslarla savasa devam edildi.

  Dördüncü Mustafa bir yil iki ay saltanatta kaldi. Ikinci Mahmud tahta çikinca Topkapi Sarayinin bir dairesinde oturmaya mecbur edildi. Bazi kimselerin Ikinci Mahmud'u indiripDördüncü Mustafa'yi tahta çikarmayi tasarlamalari üzerine ulemadan fetva alinarak öldürüldü. Cenazesi babasi Birinci Abdülhamid'in Bahçekapisindaki türbesine www.alasayvan.net defnedildi. (Allah rahmet eylesin)
  Vapurun icadi bu zamanda olmustur.Emine Sultan isminde bir kiz çocugu vardi
 2. AYFER
  Bayan Üye

  Osmanlı'ya damgasını vuran kadın sultanlar; Ayşe Hafsa Valide Sultan, Hürrem Sultan, Mihrimah Sultan, Nurbanu Sultan, Safiye Sultan, Kösem Sultan, Hatice Turhan Sultan, Bezmialem Valide Sultan, Fatma Haseki Sultan.
+ Yorum Gönder


saniyesultan,  saniye sultan ki,  sultan Abdulhamid 1,  saniye sultan kimdir