+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Fatih Sultan Mehmet ile ilgili Kısa Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Fatih Sultan Mehmet ile ilgili Kısa Bilgiler
  fatih sultan mehmet ile ilgili kısa bilgiler nelerdir 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Fatih Sultan Mehmet'in diğer bir adı da II. Mehmet'tir. 30 Mart 1432- 3 Mayıs 1481 tarihleri arasında yaşamış. Fatih Sultan Mehmet yedinci Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan II. Murat annesi ise Hüma Hatun'dur.

  Fatih Sultan Mehmed 29 Mart 1432de Edirne’de doğdu. Babası padişah ikinci Murad, annesi ise Huma hatundur. Şair ve açık görüşlüydü. Fatih Sultan Mehmed 1481 yılına kadar hükümdarlık yaptı ve bizzat 25 sefere katıldı. Azim ve irade sahibiydi ve verdiği kararları kesinlikle uygulayan bir kişiliği vardı. Devlet yönetiminde oldukça sertti. Savaşlarda çok cesur olur, bozgunu önlemek için ileri atılarak askerleri savaşa teşvik ederdi.

  20 yaşında Osmanlı padişahı olan Sultan İkinci Mehmed, 53 gün süren ve 19 Nisan, 6 Mayıs, 12 Mayıs ve 29 Mayıs’ta yapılan dört büyük saldırıdan sonra Doğu Roma İmparatorluğu’nun 1125 yıllık başkenti olan İstanbul, 29 Mayıs 1453 salı günü fethederek ve Doğu Roma İmparatorluğunu ortadan kaldırarak Fatih ünvanını aldı. Hz.Muhammed’in (S.A.V) hadisi şerifinde müjdelediği İstanbul’un fethini gerçekleştiren büyük komutan, olmayı da başaran Fatih Sultan Mehmed, yüksek yeteneği ve dehasıyla dost ve düşmanlarına gücünü kabul ettirmiş bir Türk hükümdarıydı. Orta Çağ’ı kapatıp, Yeniçağ’ı açan Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmed, Nikris hastalığından dolayı 3 Mayıs 1481 günü Maltepe’de vefat etti ve Fatih Camii’nin yanındaki Fatih Türbesi’ne defnedildi.
 3. Ömer
  Devamlı Üye
  II. MEHMET (FATİH SULTAN MEHMET) (1451 -1481)


  Osmanlı Devleti'ni yükselişe geçiren padişahtır. İlk olarak babası II. Murat zamanında Edirne -Segedin Antlaşması'nın hemen ardından (Ağustos 1444) tahta çıkmıştır. Henüz 12 yaşında iken padişah olunca Avrupalılar harekete geçmiş, bunun üzerine tekrar babası idareyi ele almıştır. 1451'de babasının ölümü üzerine ikinci kez tahta geçmiştir. Çok iyi bir eğitimden geçen Fatih; edebiyat, coğrafya ve matematik dallarında çalışmalarda bulunmuş; Arapça, Farsça, Rumca ve Slavca öğrenmiştir
 4. Ziyaretçi
  Gerçekten işime çok yaradı teşekkürler

 5. Ziyaretçi
  çok sağol çok teşekkür ederim.gerçekten türkçe dersinde bu bilgiler çok işe yaradı.

 6. Ziyaretçi
  Çok teşekkürler Allah razi olsun ödevimde yardımcı oldun

 7. Ziyaretçi
  çok güzel bayıldım ödevlerime çok yardımcı oldu sağ olun

 8. Ziyaretçi
  Çok teşekürler çok işe yaradı saolun

 9. Ziyaretçi
  cok teşekkür ederim turkce odevime yararı oldu.

 10. Ziyaretçi
  çok teşekkürler çok güzeldi ve işime çok yaradı tekrar çok teşekkürler

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 SonuncuSonuncu


fatih sultan mehmet hakkında kısa bilgi,  fatih sultan mehmet hakkında bilgi,  fatih sultan mehmet ile ilgili bilgiler,  fatih sultan mehmet kısa bilgi,  fatih sultan mehmet ile ilgili kısa bilgi,  fatih sultan mehmet ile ilgili yazı