+ Yorum Gönder
Biyografi ve Osmanlı Biyografileri Forumunda Gazi Giray Han I hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Gazi Giray Han I hakkında bilgi
  Gazi Giray Han I yaşamı hakkında kısa bilgiler

  Gazi Giray Han I Kırım hanı. 1503 yılında Kırım’da doğdu. Kırım hanlarından Birinci Mehmed Giray’ın oğludur. Mehmed Giray 1523’te Astragan’ı fethederek Nogayları itâat altına aldı ise de bir gece baskını ile şehid edildi. Yerine geçen Birinci Gâzi Giray hanlığa getirildi (1523). Ancak hanlığı, Osmanlı Devleti tarafından kabul edilmedi. Osmanlılar, Kırım beylerinin reisi Şirin Memiş Beyle anlaşarak Birinci Gâzi Giray’ın amcası Saâdet Giray’ı han seçtiler (1524). Hanlıktan alınmasından üç ay sonra bir karışıklık sırasında öldürüldü.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Gazi Giray Han I hayatı hakkında kısa özet
  I. Gazi Giray, 1504-1524 yılları arasında Kırım Hanı. I. Mehmed Giray Han'ın oğludur. 1523-1524'te, bir yıl süre ile hanlık yapmıştır. 1504 yılında Kırım'da doğdu. Kırım hanlarından Mehmet Giray, 1523'te Astrahan'ı fethedip Kırım'a dönüşünde, veliahdı Kalgay Sultan ile birlikte Nogaylar tarafından öldürüldü. Yerine, Gazi Giray hanlığa getirildi. Ancak, Mehmet Giray’ın öldürülmesi olayına oğlu Gazi Giray'ın adı karıştı.[1]
  Bu nedenle tahta geçmesi Kanuni Sultan Süleyman tarafından kabul edilmedi. Zira öldürülen Mehmet Giray Han, Kanuni'nin babası Yavuz Sultan Selim'in kayınbiraderiydi.
  Yerine amcası Saadet Giray han olarak tayin edildi. Hanlıktan alınmasından üç ay sonra 21 yaşındayken kardeşi Baba Giray ile birlikte Bahçesaray'da idam edildi. İdam nedeni babasının öldürülmesi olayına adının karışmasındandır.
+ Yorum Gönder