+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Don-Volga Projesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. AGMEHMET
  Administrator

  Don-Volga Projesi
  Don-Volga Projesi

  Sokullu Mehmed Paşa, Don ve Volga ırmaklarının birbirine en çok yakınlaştığı yerde bir kanal açmayı düşünmüştür. Bu proje için bütün ihtiyaçlar büyük bir gemiye yüklenip bölgeye götürülmüştür. Askerler üç ay kadar kazarak kanalın üçte birini bitirdiler.
  O sıralar kış yaklaşıyordu. Kimileri "Buraya kış altı ay evvelden gelir. Soğuktan insanın eli tutmaz olur." diyerek askerleri korkuttular. Askerlerde kaçarak projeyi yarım bıraktılar.

  Padişah durumu öğrenince, Sokullu'ya masrafları karşılamasını emretmiştir. Eğer bu proje gerçekleşebilseydi, Asya'daki Türk Topluluklarına ulaşılabilecek, Rusya'nın gelişmesi önlenecek, İran savaşlarında ise donanmadan yararlanma imkanı doğacaktı. 2. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Kanuni Sultan Süleyman'ın Ölümü


  Kanuni Sultan Süleyma.jpg

  Kanıni Sultan Süleyman 13. seferini yani son seferini Zigetvar Beyi Zirini üzerine yaptı. 6 Eylül 1566 yılında öldü. Bir gün sonra ise kale düştü. Kanuni Sultan Süleyman'dan sonra tahta II. Selim geçti
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Bu proje için bütün ihtiyaçlar büyük bir gemiye yüklenip bölgeye götürülmüştür. Askerler üç ay kadar kazarak kanalın üçte birini bitirdiler. Eğer bu proje gerçekleşebilseydi, Asya'daki Türk Topluluklarına ulaşılabilecek, Rusya'nın gelişmesi önlenecek, İran savaşlarında ise donanmadan yararlanma imkanı doğacaktı.
+ Yorum Gönder