+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Preveze Deniz Savaşı'nın önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Preveze Deniz Savaşı'nın önemi nedir
  Preveze Deniz Savaşı'nın önemi nedir.?(1538)

  Haçlı donanması Osmanlı donanmasına yenilmiştir.Osmanlı devleti büyük zafer kazanmıştır. Akdeniz Türk gölü haline gelmiştir. Akdeniz de Türk üstünlüğü kesinleşti.
 2. sılaa_uslu
  Yeni Üye

  Preveze Deniz Savaşı hakında bilgi

  Barbaros Hayreddin Paşa (yaklaşık 1478, Midilli - ö. 4 Temmuz 1546, İstanbul) Osmanlıkaptan-ı derya olarak Osmanlı Devleti'nin ilk kaptan paşası. Akdeniz’de Osmanlı egemenliğini pekiştirdi, öyle ki bu deniz bazı tarihçilerce bir "Türk Gölü" olarak anıldı. Osmanlı'nın Deniz politikasına ve Tersane-i Amire´ye nizam verdi.

 3. HaKHaN
  Özel Üye
  Preveze deniz savaşı

  Preveze Zaferi, Boğdan Seferinden dönüşte, Barbaros’un oğlu başkanlığında gönderilen bir heyet vasıtasıyla, Yanbolu’da iken Sultan Süleyman Hana arz edildi. Bu zafer haberine çok sevinen Sultan Süleyman Han, Barbaros ve arkadaşlarına duadan sonra, kaptan paşa haslarına 100.000 akçe zam yaptı ve bütün ülkelere fetihnâmeler gönderdi.

  Preveze Zaferinden sonra Akdeniz, Türk gölü hâline geldi. Avrupa krallarının desteğindeki deniz korsanlığının önüne geçilip, deniz seyahati, ticareti ve sahildeki halkın emniyet ve huzuru sağlandı. Kuzey Afrika’daki İslam devletleri, Avrupa devletlerinin tecavüzlerinden korundu. Denizden hac yolu emniyet altına alınarak, hacılar, korsan taarruzundan emin olarak hac yaptılar.

 4. Ziyaretçi
  Preveze Deniz Savaşı'nın önemi nedir.?(1538)

  Haçlı donanması Osmanlı donanmasına yenilmiştir.Osmanlı devleti büyük zafer kazanmıştır. Akdeniz Türk gölü haline gelmiştir. Akdeniz de Türk üstünlüğü kesinleşti.


 5. Zühre
  Devamlı Üye
  Preveze Deniz Savaşı

  Barbaros Hayrettin Paşa, Kaptanıderya olduktan sonra güçlü bir donanmayla Akdenize açıldı. Osmanlı Devleti’nin Akdeniz’deki gücünü artırması Avruba Devletlerini telaşa soktu. Bunun üzerine Papalık; Ceneviz, Malta, İspanya, ve Portekiz gemilerinden oluşan bir Haçlı donanması kurdu. Başına Andrea Doria getirildi. Osmanlı donanması, Haçlı donanmasıyla Preveze önlerinde karşı karşıya geldiler. 28 eylül 1538′de yapılan Preveze Deniz Savaşında Türk tarihinin en büyük deniz zaferini kazandı. Hiç gemi kaybetmeden haçlı ordusundan 30 gemiyi ele geçirdi.3000 üzerinde esir alındı. Bu zaferle Akdeniz’de üstünlük tamamen Osmanlı Devleti’ne geçti.


 6. Ziyaretçi
  anlatım güzel vay be çoook güzel

 7. Ziyaretçi
  evet ya bayıldım süper arkadaşa katılıyorum

 8. Zeyneb
  Bayan Üye
  PREVEZE DENIZ SAVAŞININ ÖNEMI

  Preveze Zaferinden sonra Akdeniz, Türk gölü hâline geldi. Her biri birer deniz kurdu olan Osmanlı leventlerine denizler dar gelip, okyanuslara açıldılar. Avrupa krallarının desteğindeki deniz korsanlığının önüne geçilip, deniz seyahati, ticareti ve sahildeki halkın emniyet ve huzuru sağlandı. Kuzey Afrika’daki İslâm devletleri, Avrupa devletlerinin tecavüzlerinden korundu. Denizden hac yolu emniyet altına alınarak, hacılar, korsan taarruzundan emin olarak hac yaptılar.


+ Yorum Gönder


preveze deniz savaşının önemi,  preveze deniz savaşı önemi,  preveze deniz zaferinin önemi,  preveze deniz zaferinin türk tarihindeki önemini açıklayınız,  preveze deniz savaşının önemi nedir,  preveze savaşının önemi