+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda İstanbul Antlaşmasının (1700) önemi nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  İstanbul Antlaşmasının (1700) önemi nedir
  Rusya ile Osmanlı Devleti arasında yapılmıştır.
  Rusya'nın Azak kalesini almasıyla tarihinde ilk kez Karadeniz’de kıyısı olmuştur.
  Rusya İstanbul'da daimi elçi bulundurabilecek 2. Mesport
  Moderators

  İstanbul Antlaşması

  14 Temmuz 1700 Osmanlı Devleti’yle Rusya arasında yapılan bir barış antlaşmasıdır.
  Rusya Deli Petro’nun liderliğinde güçlenmişti. 1695′deki saldırıda başarısız olmuş, fakat 1 yıl sonra Azak Kalesi’ni ele geçirmişti (6 Ağustos 1696). Osmanlı Devleti Papa’nın Avusturya, Lehistan, Rusya ve Venediklilerden oluşturduğu bir ittifakla uzun süre savaştı ama sonunda yorgun düştü. Avusturya’yla Karlofça Antlaşmasını imzaladıktan 1 yıl sonra da Rusya’yla 14 Temmuz 1700 tarihinde İstanbul Antlaşmasını imzaladı. Bu antlaşmanın hükümlerine göre Osmanlı Devleti Azak kalesini Rusya’ya bıraktı. Böylece Rusya Karadeniz’de kendisine sağlam bir yer yapmış oluyordu.
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Avusturya' yla Karlofça Antlaşmasını imzaladıktan 1 yıl sonrada Rusya ile 14 Temmuz 1700 tarihinde İstanbul antlaşması imzalanmıştır. Antlaşma hükümleri Azak kalesi Rusya ya bırakılacaktır.Rusya Karadeniz de kendine sağlam bir yer yapmış oldu.
+ Yorum Gönder


istanbul antlaşmasının sizce osmanlı devleti için önemi nedir,  1700 istanbul antlaşmasının önemi,  1700 istanbul antlaşması önemi,  1700 istanbul antlaşması,  istanbul antlaşmasının osmanlı devlet için önemi nedir,  istanbul antlaşmasının osmanlı devleti için önemi nedir