+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda İç Anadolu Bölgesi'nin gelenek ve görenekleri nelerdir? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  İç Anadolu Bölgesi'nin gelenek ve görenekleri nelerdir?
  İç Anadolu Bölgesi'nin gelenek ve görenekleri her zaman ülkemizde önemli yer almıştır,

  İç anadolu göçlerle beraber gelen gelenek ve göreneklerde iç anadolumuza başka bir renk katmıştır, Çorum'da Türkmenler tarafından kış sonunda yapılan 'Köse Gezdirme' etkinlikleri, bu yıl da tekrarlandı. 11 köyün katıldığı şenlik niteliğindeki etkinliklerde, bin yıl öncesine dayanan gelenek ve görenekler yeni kuşak gençlere tanıtıldı.

  Yaklaşık 1530 yılından bu yana kışın bitmesine, koyunların kuzulamasına 50 gün kala yapılan 'Köse Gezdirme' şenlikleri, bu yıl da aynı heyecan ve bağlılıkla gerçekleştirildi. Çorum Dedesli Ovası Türkmen Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından organize edilen şenliklere Kızılkır, Eskiören, Ferhatlı, Dereköy, Akdam, Şahinkaya, Karakeçili, Kertme, Babaoğlu, Hasandeyin ve Cıngıllıoğlu Köyleri katıldı.

  Hacıbey Köyü'nde yapılan 'Köse Gezdirme' şenlikleri, ekiplerin evleri tek tek dolaşarak, köy halkını etkinliklere davet etmesi ile başladı. Evlerde eğlenceli oyunlarda sergileyen ekipler Türkmenler'in binlerce yıllık gelenek ve göreneklerini yaşattılar.

  Akşam saatlerinde toplanan Türkmenler, halay çekip sohbet ettiler, yöresel yemeklerin ardından sonra yakılan 'sinsin ateşi' ile gösteriler yaptılar.
 2. Zahra
  Üye

  İç Anadolu Bölgesi, Anadolu Bölgesinin iç kısmında yer almaktadır ve yedi Coğrafik bölgeden biridir. Ülkemizin Tahıl Ambarı olarak nitelendirilen bölgesidir. Güneydoğu Anadolu bölgesi hariç diğer bölgelerle komşu olduğu için Geleneklerinde onlara benzerlik göstermektedir.
+ Yorum Gönder


iç anadolu bölgesinin gelenek ve görenekleri,  iç anadolu bölgesinin gelenek ve görenekleri hakkında kısa bilgi,  iç anadolu bölgesinin gelenek görenekleri kısaca,  iç anadolu bölgesinin gelenek ve görenekleri kısaca,  iç anadolu bölgesinin şenlikleri,  iç anadolu gelenek ve görenekleri