+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı ile ilgili Vikipedi Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Osmanlı ile ilgili Vikipedi Bilgi
  Osmanlı ile ilgili Vikipedi Bilgi

  Osmanlı sözcüğü, Osmanlı İmparatorluğu'nun kısa adı ve tebasıdır. 1839'da ilan edilen Tanzimat Fermanı'ndan itibaren Osmanlı İmparatorluğu'nun resmi görüşü olan Osmanlıcılık'ta, Türk, Yunan, Bulgar, Arap gibi etnik grupların üst kimliği olarak kabul edilmiştir ve müslüman-gayrimüslim ikililiğini kabul etmemiştir ancak bu anlayış çok küçük gruplarda faydalı olmuştur. Hem müslümanlar hem de gayrimüslimlerce kabul görmemiş ve bu politika muaffak olmamıştır. Bu etnik grupların bir bir isyan edip bağımsızlıklarını kazanmalarıyla geçerliliğini yitirmiştir.


  Osmanlı devleti teb'asından olan. anadolu selçuklu devleti'nin bizans sınırındaki beyliğin reisi olan ertuğrul bey'in vefatından sonra, mi: 1288'de yerine geçen osman beyin kurduğu devlete mensup olan.
 2. Gizliyara
  FoRuMaciL Security

  ************OSMANLI DEVLETİ HAKKINDA************

  ***600 yıllık Osmanlı Devletin de, çoğu zaman zenginlerin zekat ve sadaka verecek fakir insan bulamadıklarını biliyor muydunuz?..

  ***Osmanlı Devletin de adeletin en temel prensip olduğunu ve Fatih Sultan Mehmet Han'ın, bir yahudi tüccarın kolunu haksız yere kestirdiği için, aynı cezaya mahkum olduğunu ve son anda tacirin bu hakkından vaz geçmesi sonucu kolunu kesilmekten kurtarabildiğini biliyor muydunuz?..

  ***Osmanlı Devletinin küçük bir beylikten, 10 milyon km kare genişliğinde bir toprak büyüklüğüne ulaştığını biliyor muydunuz?..

  ***Osmanlı da örf ve adet kelimesinin hayat nizamı yerine kullanıldığını, ve herşeyin edep ve adap çerçevesinde yapıldığını biliyor muydunuz?..

  ***Bulunduğumuz toprakların Osmanlı toprakları olduğunu ve kurtuluş savaşımızın yine Osmanlı Devletinin desteği ile başladığını biliyor muydunuz?..

  ***Osmanlı Devletinin fetih yaptığı hiç bir bölgede kadın, çocuk, yaşlı ve kendisine karşı savaşmayan hiç bir kimsenin kılına bile zarar vermediğini biliyor muydunuz?..

  ***600 Yıllık devlet hayatı boyunca, hiç bir vatandaşının inancına karışmadığını ve herkesi kendi inancında özgür bıraktığını biliyor muydunuz?..

  ***2. Abdülhamid Han'ın, o gün Osmanlı toprağı olan, bugün işgal altındaki Filistin topraklarını satın almak isteyen ve bunun karşılığında tüm Osmanlı Devletinin borçlarını ödemeyi taahhüt eden Yahudilere bu toprakları satmadığını biliyor muydunuz?..

  ***Ardından gelen ve 2. Abdülhamid Han'ın tahtan indirilmesine

 3. FERAY
  Devamlı Üye
  Osmanlı Olgunluk Dönemi İstanbul'un Fethi ile başladığı ve II. Viyana Kuşatması'na kadar devam etti. Duraklama Dönemi, Sokullu Mehmet Paşa'nın ölmesiyle başlamış, Osmanlı toprak düzeni olan tımar sistemide bozuldu. Gerileme Dönemi, Osmanlı tarihinde Karlofça Antlaşması ile başladı ve Yaş Antlaşmasına kadar devam etti.
 4. Muhammed
  Özel Üye
  Osmanlı İmparatorluğu 600 yıl boyunca dünyanın süper gücü olmayı başarmış bir devlet olmuştur ve bunuda İslamiyeti rehber edinerek başarmışlardır. Osmanlı devleti 600 yıl boyunca hiçbir vatandaşın dilini, dinini vb inanış ve yaşayış biçimini değiştirmeyi hiçbir zaman amaç edinmemiş ve böyle bir çaba içine girmemiştir bu yüzden fransız ihtilaline kadar olan zaman diliminde çok uluslu bir ülke olarak devam etmiştir.

+ Yorum Gönder