+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Erzurum ve Sivas Kongresinin Benzerlikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Erzurum ve Sivas Kongresinin Benzerlikleri
  Erzurum ve Sivas Kongreleri


  Erzurum Kongresi’nden 64, Sivas Kongresi’nde de 24 delege yer almıştır. Bu durum, her iki kongreye de az sayıda delege katıldığını ve ya bir başka deyişle, beklenen sayıda delege katılmadığını göstermektedir.

  Kongreler öncesinde İtilaf Devletleri, Erzurum ve Sivas’ı işgal ederek, bu kongreleri engelleyeceklerini yaymışlardır. Ancak böyle bir harekette bulunmadılar.

  Her iki kongre de Mustafa Kemal, kongre başkanlığına aday olmuş ve bu konu delegeler tarafından çok tartışılmıştır. Her iki kongrenin de başkanı Mustafa kemal olacaktır.

  Her iki kongrede de çok tartışılan konulardan bir diğeri “Manda”konusudur. Erzurum ve Sivas Kongreleri’nde tartışılan mandacılık, delegeler tarafından reddedilecektir.

  Uyarı: “Manda ve himaye kabul edilemez” kararı, her iki kongre de alınmış olmakla beraber; bu konu Kuva-i Milliyeci’ler arasında, Sivas Kongresi’inden sonra bir daha gündeme gelmeyecektir. Bu bakımdan Mandacılık konusu, Sivas Kongresi’nde kesin olarak reddedilmiştir. Reddedilme nedeni, ulusal egemenliğe aykırı görülmesidir.

  Her iki kongrede de; “Mebusan Meclisi’nin derhal toplanması sağlanacaktır.”kararı alınır.
  Erzurum Kongresinde 9 kişiden oluşan Heyet-i Temsiliye kurulmuştur. Bu kurul Sivas Kongresinde genişleterek devam ettirilmiştir.
 2. Zahra
  Üye

  Sivas Kongresi, Birinci Dünya Savaşından sonra Atatürkün Amasya Genelgesini açıklaması üzerine Türk topraklarının Bağımsızlığını kazanmak için Ulus Temsilcileriyle bir araya geldiği Ulusal Kongredir. Erzurum Kongresi, Milli bir Kongredir ve bu Kongrede Türk Milletinin bölünmez parçalarından söz edilmiştir.
+ Yorum Gönder


erzurum ve sivas kongrelerinin karşılaştırılması,  erzurum ve sivas kongresi karşılaştırması,  erzurum ve sivas kongresinin karşılaştırılması,  erzurum ve sivas kongrelerini karşılaştır,  erzurum ve sivas kongresinin benzerlikleri,  erzurum sivas kongrelerinin karşılaştırmalari