+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda İstanbul Antlaşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  İstanbul Antlaşması
  İstanbul Antlaşması (1913)


  İstanbul Antlaşması, İstanbul Antlaşması hakkında, İstanbul Antlaşması ile ilgili bilgi, İstanbul Antlaşmasıyla ilgili bilgi, İstanbul Antlaşması kısa bilgi,

  İstanbul Antlaşması (1913) 21 Temmuz 1913 tarihinde Osmanlı Devleti ve Bulgaristan arasında I. Balkan Savaşı sonunda yapılmış bir antlaşmadır.
  Bu antlaşmanın bazı şartları şunlardır:
  Edirne, Dimetoka, Kırklareli Osmanlılarda kalacak.
  Kavala ve Dedeağaç Bulgaristan’a bırakılacak.
  Meriç nehri iki ülke arasında sınır kabul edilecek.


  ,
 2. Mesport
  Moderators

  İstanbul Antlaşması (1897)

  İstanbul Antlaşması, İstanbul Antlaşması hakkında, İstanbul Antlaşması ile ilgili bilgi, İstanbul Antlaşmasıyla ilgili bilgi, İstanbul Antlaşması kısa bilgi, İstanbul Antlaşmasının sonuçları


  İstanbul Antlaşması (1897) 20 Eylül 1897 tarihinde Osmanlı Devleti ve Yunanistan arasındaki savaşın sonunda imzalanmiş bir barış antlaşmasıdır.

  1896 yılının sonlarında Osmanlı Devletine ait olan Girit adasındaki Rumlar isyan etti. 21 Ocak 1897′de Yunanlılar Girit’e çıkarak adayı Yunanistan’a bağlamak istediler. Ancak Yunanlılar Avrupalıların baskısıyla geri çekildiler. Yunanlılar bu sefer de karadan Epir ve Teselya’ya girdiler. Ethem Paşa’nın kumandanlığı altındaki Osmanlı ordusu Teselya’da Yunanlıları yenilgiye uğrattı. Epir’de Ahmet Hıfzı Paşa kumandanlığı altındaki Osmanlı ordusu da Yunanlıları yendi. 10 Eylül 1897′de Osmanlılar ve Yunanlılar arasında İstanbul’da bir barış antlaşması yapıldı. Bu antlaşmanın bazı şartları şunlardır:
  Osmanlılar Teselya’yı boşaltacak.
  Yunanistan savaş tazminatı verecek.

  Girit Osmanlı yönetiminde kalacak ancak padişahın atayacağı Hristiyan bir vali tarafından yönetilecek.
  Bu antlaşmayla Girit özerk hale geldi. Daha sonra Yunanistan Girit’i tekrar işgal etti ve adayı Yunanistan’a bağladı. Balkan Savaşları sonunda imzalanan Atina Antlaşması ile Girit kesin olarak Yunanistan’a bağlandı.

 3. Mesport
  Moderators
  İstanbul Antlaşması (1885)


  İstanbul Antlaşması, İstanbul Antlaşması hakkında, İstanbul Antlaşması ile ilgili bilgi, İstanbul Antlaşmasıyla ilgili bilgi, İstanbul Antlaşması kısa bilgi,


  Osmanlı Devleti ile İngiltere arasında Mısır konusunda imzalanmış bir antlaşmadır.
  İngiltere ve Fransa Mısır’daki nüfuzlarını arttırmak için çekişme halindeydiler. Bu arada Mısır’da Hidiv İsmail Paşa’ya karşı bir isyan çıktı. Bu durum İstanbul’da görüşülmekteyken İngilizler İskenderiye’yi topa tuttular ve Osmanlıların karşı çıkmasına rağmen Mısır’ı ele geçirdiler (1882). 1885 yılında Osmanlı Devleti ve İngiltere bir antlaşma yaparak Mısır’ın statüsünü resmi hale getirdiler. Bu antlaşmanın en önemli şartı Osmanlı ve İngiltere hükumetlerinin Mısır’a birer yüksek komiser göndermeleri ve bu komiserlerin hidive yardımcı olmalarıydı. Bu antlaşmayla İngiltere’nin Mısır’daki varlığı resmiyet kazanmış oldu.

 4. Harbikız
  Devamlı Üye
  İstanbul Antlaşması hakkında kısa bilgiler


  Ruslar, İngiliz ve Fransız donanmalarının Çanakkale Savaşına giriştikleri sırada bu devletleri sıkıştırarak, Boğazlar ve İstanbul ile ilgili bazı isteklerde bulunmuşlardır. 1915 baharında yapılan görüşmeler sonunda İngiliz ve Fransızlar, İstanbul ve boğazları Ruslara vermeyi kabul etmişlerdir. Ayrıca Trakya’da Midye’den Enez’e çekilen bir hattın doğusunda kalan arazi ile Sakarya ağzından başlayarak Gemlik körfezine inen bir hattın batısında kalan bir toprak parçası da Ruslara veriliyordu. Rusya’ya verilecek topraklar arasında Gökçeada ve Bozcaada da vardı. Buna karşılık Ruslarda İngiltere ve Fransa’nın Anadolu ve orta doğudaki Osmanlı toprakları ile İskenderun körfezi ve Toroslara kadar Çukurova üzerindeki haklarını tanımayı kabulleniyorlardı.


+ Yorum Gönder