+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Piri Reis neden idam edildi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. izzettin
  Üye

  Piri Reis neden idam edildi
  Piri Reis neden idam edildi
  Mısır Kaptanı Piri Reis 1552'de Umman ve Basra üzerine 30 gemiyle çıktığı seferde, Hürmüz Kalesi'ni kuşatmıştı. Portekizlilerden aldığı haraç karşılığı kuşatmayı kaldırdı ve donanmasıyla Basra'ya döndü. Tamire muhtaç donanmayı orada bırakıp ganimet yüklü üç gemi ile Mısır'a döndü, gemilerden birisi yolda battı. Donanmayı Basra'da bırakması kusur sayıldığı için Mısır'da hapsedildi. Basra valisi Kubat Paşa'ya ganimetten istediği haracı vermemesi, Mısır Beylerbeyi Mehmet Paşa'nın politik hırsı yüzünden hakkında padişaha olumsuz rapor verildi ve dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ın fermanı üzerine 1554'te boynu vurularak idam edildi. İdam edildiğinde 80 yaşının üzerinde olan Piri Reis'in terekesine devletçe el konuldu.

  İdamı ile ilgili iddialar
  Piri Reis'in idamında Hürrem Sultan'ın rolü olduğu hakkında bir rivayet vardır. Hürrem Sultan'ın Kırım'dan Kemal Reis ve Piri Reis'in gemisi ile İstanbul'a getirildiği iddia edilir. Piri Reis'in dünya haritasının parçası Topkapı Sarayı Harem Dairesi'nde bulunmuştur. Hürrem Sultan'ın Piri Reis'in başarısının önüne geçmek için dünya haritasını parçaladığı ve parçaların Rusya'ya gönderildiği ve ardından Kanuni'nin aklına girerek Piri Reis'i idam ettirdiği iddia edilir.
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Hürrem sultan Osmanlı Devletine getirildikten sonra intikam hırsı ile hareket ettiği söylenir. Piri Reis'in idam edilmesi de bunlardan biridir. Fakat bunların gerçeklik payı var mı bilinmez.
+ Yorum Gönder


piri reis nasıl öldü,  kanuni piri reisi neden öldürttü,  piri reis neden öldürülmüştür,  piri reis neden idam edildi,  piri reis neden asıldı,  kanuni sultan süleyman piri reisi neden öldürdü