+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Aynalıkavak Antlaşması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Aynalıkavak Antlaşması
  Aynalıkavak Antlaşması 1779


  Aynalıkavak Antlaşması, Aynalıkavak Antlaşması hakkında, Aynalıkavak Antlaşması ile ilgili bilgi, Aynalıkavak Antlaşmasıyla ilgili bilgi, Aynalıkavak Antlaşması kısa bilgi,

  Aynalıkavak Antlaşması (Tenkihnamesi) (21 Mart 1779) Osmanlı Devleti ile Rusya arasında imzalanan bir antlaşmadır.

  Küçük Kaynarca Antlaşması ile Osmanlı Devleti Kırım’ın bağımsızlığını kabul etmek zorunda kalmıştı. Bir süre sonra Rusya yanlısı Şahin Giray Kırım hanı olunca Kırım’da Tatarlar arasında bir ayaklanma çıktı. Osmanlı Devleti Rusya’nın desteklediği Şahin Giray’a karşı Osmanlı yanlısı Selim Giray’ı destekledi. Ayaklanmanın bastırılması üzerine İngiltere ve Fransa’nın arabuluculuğu ile Osmanlı ve Rusya delegeleri bir araya gelerek İstanbul’daki Aynalıkavak Kasrı’nda yeni bir antlaşma imzaladılar. Bu antlaşmaya göre:
  Osmanlı Devleti, Şahin Giray’ın hanlığını tanıyacak, fakat, sonraki hanların seçimi için, padişahın halife olarak onayı alınacaktı.

  Akdeniz ve Karadeniz’de, Fransızlarla İngilizlere tanınan ticari haklar Rusya’ya da tanınacak,
  Kırım’daki Rus kuvvetleri geri çekilecekti.
  Bu antlaşma ile Kırım’ın bağımsızlığı yeniden onaylanmış oldu 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Aynalı kavak antlaşması 21 mart 1779 yılında Osmanlı ile Rusya arasında imzalanan bir antlaşmadır. Osmanlı devleti Rusya nın desteklediği Şahin Giray a karşı Osmanlı yanlısı Selim Giray'ı destekledi. Kırımdaki Rus kuvvetleri geriye çekildiler.
+ Yorum Gönder