+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Bitlis defterdarının hanımı ülkemiz için neler yapmıştır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Bitlis defterdarının hanımı ülkemiz için neler yapmıştır
  Bitlis defterdarının hanımı ülkemiz için neler yapmıştır?

  Maraşta Fransızlar ile savaş, 21 Ocak 1920de başlamış,12 Şubatta Fransızların geri çekilmesiyle sona ermiş, Maraş düşman işgalinden kurtulmuştur. 2 Şubat 1920de Anadolu Kadınları Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin Reisi Melek Reşit ve Katip Şefika Kemal imzasıyla yayımlanan bildiri ile Fransızların Maraştaki zulümleri yurtiçi ve yurtdışında kınanmıştır.

  Maraşta düşmana karşı verilen mücadelede en fazla yararlılık gösterenler arasında Bitlis Defterdarının hanımı da bulunmaktadır. Bu kahraman kadın, Kayabaşı Mahallesinde düşmanın hazırladığı mazgala yaklaşarak sekiz düşmanı öldürmüş, bilahare erkek elbisesi giyerek milis kuvvetlerine katılmıştır. 2. Elif
  Devamlı Üye

  Maraşta düşmanlara karşı verilen mücadele sırasında bir çok yardımda bulunan kadınlarımızdan biridir.Kahraman bir kadındır.Sekiz düşmanımızı öldürmüş, erkek kıyafeti giyerek milis kuvvetlerine katılmıştır.
+ Yorum Gönder


bitlis defterdarının hanımı,  bitlis defterdarının hanımı hayatı,  bitlis defterdarının hanımının hayatı,  bitlis defterdarinin hanimi,  bitlisli defterdarın hanımı,  Bitlis defterdarının hayatı