+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Türkler ile Bizanslılar arasında yapılan ilk savaş hangisidir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Türkler ile Bizanslılar arasında yapılan ilk savaş hangisidir
  Türkler ile Bizanslılar arasında yapılan ilk savaş hangisidir

  Pasinler Savaşı
 2. Zeyneb
  Bayan Üye

  Türklerin Bizansla Yaptığı İlk Savaş Hangisidir

  Osmanlı Devleti ile Bizans’ın ilk savaşı Koyunhisar Savaşı’dır. Savaş 18 Temmuz ve 27 Temmuz 1302 tarihleri arasında yapılmıştır. Savaşı Osman Bey komuta etmiştir ve Osmanlı ordusu kazanmıştır. Osmanlı Devleti’nin İzmit’e yakınlaşması ile Bizanslılar harekete geçmiş ve Osmanlı Beyliği’ne saldırmıştır. Osmanlı’nın savaşı kazanması ile Osmanlı Beyliği’nin gücü Bizans tarafından görülmüştür. Zayıflamış durumda olan Bizans Devleti Osmanlı’nın karşısına güçlü bir ordu çıkarmıştır ama buna rağmen yenilince Bizans daha da zayıflamış ve zor duruma düşmüştür. Bizans Devleti’nin üç tarafı Osmanlı ile çevrilmiştir ancak Bursa’nın kuzey tarafı buna dahil değildir. Bizans tekfurlarının güçlü ordusunu yenen Osman Bey’in ordusu ile Osman Bey Anadolu’da ünlenmiş ve bu sayede gönüllü olarak Osmanlı ordusuna Anadolu’dan pek çok insan katılmıştır.

+ Yorum Gönder


türkler ve bizans arasında yapılan ilk savaş,  türklerle bizans arasında yapılan ilk savaş,  türkler ile bizans arasında yapılan ilk savaş,  ilk türk bizans savaşı,  türkiye selçuklularının bizans ile yaptığı ilk savaş,  türklerin bizansla yaptığı ilk savaş