+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Fatih Sultan Mehmed'in Ayasofya hakkında Bedduası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Fatih Sultan Mehmed'in Ayasofya hakkında Bedduası
  Fatih Sultan Mehmed'in Ayasofya hakkında Bedduası  Allah'ın mescidlerinde o'nun adının anılmasına engel olan ve onların harap olmasına çalışandan daha zalim kim vardır! Aslında bunların oralara ancak korkarak girmeleri gerekir. Başka türlü girmeye hakları yoktur. Bunlar için dünyada rezillik, ahirette de büyük azap vardır."
  (Bakara Suresi / 114.Ayet)

  ***

  İşte bu benim Ayasofya Vakfiyem, dolayısıyla kim bu Ayasofya’yı camiye dönüştüren vakfiyemi değiştirirse, bir maddesini tebdil ederse onu iptal veya tedile koşarsa, fasit veya fasık bir teville veya herhangi bir dalavereyle Ayasofya Camisi’nin vakıf hükmünü yürürlükten kaldırmaya kastederlerse, aslını değiştirir, füruuna itiraz eder ve bunları yapanlara yol gösterirlerse ve hatta yardım ederlerse ve kanunsuz olarak onda tasarruf yapmaya kalkarlar, camilikten çıkarırlar ve sahte evrak düzenleyerek, mütevellilik hakkı gibi şeyler ister yahut onu kendi batıl defterlerine kaydederler veya yalandan kendi hesaplarına geçirirlerse ifade ediyorum ki huzurunuzda, en büyük haram işlemiş ve günahları kazanmış olurlar.

  Bu sebeple, bu vakfiyeyi kim değiştirirse,

  Allah’ın, Peygamber’in, meleklerin, bütün yöneticilerin ve dahi bütün Müslümanların ebediyen LANETİ ONUN VE ONLARIN ÜZERİNE OLSUN, azapları hafiflemesin onların, haşr gününde yüzlerine bakılmasın.

  Kim bunları işittikten sonra hala bu değiştirme işine devam ederse, günahı onu değiştirene ait olacaktır.

  Allah’ın azabı onlaradır. Allah işitendir, bilendir.

  Fatih Sultan Mehmed Han - 1 Haziran 1453
  (Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nde Bulunan
  Ayasofya İle İlgili Arapça Vakfiyenin Tercümesi 2. Acil

  Fatih Sultan Mehmed'in Ayasofya hakkında Bedduası isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder