+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı kahvehaneleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Osmanlı kahvehaneleri
  Osmanlı kahvehaneleri

  Osmanlı döneminde“Kahvehane” adından da anlaşıldığı gibi, Türkçe’de kahve içilen toplu yerlere verilen addır. Bilinen ilk kahvehaneler 1511’de Mekke’de daha sonra Kahire’de görülür. İstanbul’da 1553’te ilk kahvehanelerin açıldığı ve hızla yaygınlaştığını görüyoruz.

  Osmanlı İmparatorluğunda 1553’ten çok önce kahve tüketildiği biliniyor.Tüketenler üst sınıftan olduğu için, başlangıçta halk arasında yayılmamıştır.Kahve halk tarafından sevilince kahvehaneler yaygınlaşmıştır. Kahvehaneler zamanla halk için boş vakitlerini geçirecek, herkese açık mekanlar haline geldi.Bu da birçok problemin ortaya çıkmasına neden oldu.Kahvehaneler Osmanlıda bireylerin serbest zamanlarında birbirleriyle buluştukları, erkeklerin bilgi alış verişi yapabildikleri merkezler haline geldi.Başlangıçta kahvenin dinen sakıncalı, afyon gibi uyuşturucu ve keyif verici olduğundan hareketle kısmen yasaklanmış sonraları kahveden dolayı toplanan insanların durumuna göre “fasıkların içeceği” addedilmiştir.Artık problem kahve değil, kahvehane olarak görülmüştür.

  osmanl-kahvehaneler-3.jpgOsmanlı kahvehaneleRİ1.jpgosmanl-kahvehaneler-2.jpg
  Zamanın medyası

  Osmanlı toplumunda kahvehaneler üst, orta, ve alt sınıfa hitap ediyordu.Sadece üst sınıfa hitap eden kahvehaneler de devletin üst düzey devlet adamları biraraya gelerek sohbet eder, devlet meselelerini konuşur, kahvelerini yudumlarlardı.Orta sınınf bu sohbetleri dinlemek için buralara gelirdi.Kahvehaneler daha sivil ve denetimden uzak yerler olduğu için, her konu konuşulmaya başlandı.Bu konuşmalar ve dedikodular İmparatorluğun en önemli medyası haline geldi.Devlet buna seyirci kalmadı.Kahvehaneler denetlenmeye başlandı.

  Yalan haberlerin üretildiği mekanlar

  Osmanlı devleti için toplumun dengesinin bozulmasını önlemek çok önemliydi.Bu nedenle toplumu değiştirmek değil, toplumu olduğu gibi korumak esas alınmıştır.Devlet yönetimi ve onu destekleyenler tarafından kahvehaneler zamanla toplumsal hiyerarşinin çöküşünü temsil eden mekanlar olarak görülmeye başlandı.Bu görüşten hareketle “nizamın bozulması ile bu mekanlarda üretilen siyasal sohbetleri” ele alalım.


  1-Nizamın bozulması: Askerlerin ve sivillerin birbirine karışması, Osmanlı toplumsal düzeni açısından en tehlikeli durumlardan biri sayılmıştır. (İbrahim Müteferrika)

  2-Kahvehanelerde siyasi sohbetler: İşsiz güçsüz insanların bir araya gelerek temelsiz ve bilgiden yoksun haberleri kullanarak, devlet işlerine ve dolayısıyla yöneticilere dil uzatmalarıdır.Bu konuşmaları yapanlar birleştiğinde ihtilal yapacak bir güce bile ulaşabildikleri görülmüştür.
 2. Acil

  Osmanlı kahvehaneleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


osmanlı halkı,  osmanlıda kahve,  kahvehaneler,  osmanlı kahvehaneleri,  osmanlı kahveleri,  osmanlı kahvesi