+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Etamin osmanlı motifleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Etamin osmanlı motifleri
  Etamin osmanlı motifleri

  etamin osmanlı motifleri1.gifetamin osmanlı motifleri2.jpgetamin osmanlı motifleri3.jpgetamin osmanlı motifleri4.jpgetamin osmanlı motifleri5.jpg

  Hatailerde resmedilen tabiat unsurları, çeşitli sebeplerle farklı formlarda işlenmiş olsalar da ortak özelliklerini çok uzun zaman muhafaza etmişlerdir.

  Osmanlılar hatai uslûbunu tezhipte, çinilerde ve az da olsa halılarda kullandılar.Osmanlı Sanatı’nda bir kısım hatailer oldukça özgün bir biçimde şekillendirilmişse de diğer bir kısım Uzak Doğu ve Çin etkisi altında gelişmiştir.

  XV. yüzyılın ikinci yarısı ile XVI. yüzyılın başlarında Osmanlı süsleme sanatında, kalp şeklinde düğümlü süslemelere rastlanır olmuştur. Refahın sembolü olduğuna inanılan bu şekil özellikle el yazmalarının dış çerçevelerinde kullanılmıştır. Düğümlenmiş üçgenlerin sıralandığı şeridin uzayıp gitmesi bu motifin sembolik bir özelliği olduğu izlenimini uyandırmaktadır.
 2. Acil

  Etamin osmanlı motifleri isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


osmanlı motifleri,  osmanlı halı motifleri,  osmanli motifleri,  tezhipte kullanılan motifler,  etamin osmanlı motifleri,  etamin osmanlı çini deseni