+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda istanbul Fethi istanbulun Fethi ile ilgili Genel Bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  istanbul Fethi istanbulun Fethi ile ilgili Genel Bilgiler
  istanbul Fethi istanbulun Fethi ile ilgili Genel Bilgiler  İstanbul’un fethi ya da Avrupa kaynaklarında geçen ismiyle Konstantinopolis’in düşüşü, 29 Mayıs 1453 tarihinde Doğu Roma İmparatorluğu’nun başkenti Konstantinopolis’in, Fatih Sultan Mehmet önderliğindeki Osmanlı Ordusu tarafından alınmasıdır. Fetihten sonra şehir Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapmıştır. İstanbul’un fethi ile 1058 yıllık Doğu Roma İmparatorluğu sona ermiş, Orta Çağ kapanıp Yeni Çağ süreci başlamıştır.
  Konstantinopolis, müslümanlar tarafından ilk olarak Muhammed bin Abdullah’ı Hicret döneminde evinde misafir eden sahabe Ebu Eyyûb el-Ensarî tarafından 668 – 669 yıllarında kuşatılmıştır. Daha sonra birçok farklı kuşatmaya sahne olan İstanbul, 1204 yılında Haçlılar tarafından kuşatılmış ve 1261 yılına dek Latin İmparatorluğu himayesinde kalmıştır. Kentin 15. yüzyılda Osmanlı topraklarının ortasında kalması, iki kıtayı birleştirmesi ve oldukça gelişmiş bir şehir olması bölgenin Osmanlı’nın eline geçmesi ve başkent olması ihtiyacını getiriyordu. Konstantinopolis, Osmanlılar tarafından ilk olarak Yıldırım Bayezid döneminde kuşatılmıştır. 1390 yılında yapılan kuşatma başarısız olmuş, Ankara Muharebesi’na dek şehir aralıklarla abluka altında tutulmuştur. II. Mehmed’in tahta geçtiği dönemde, Anadolu’da Ankara Savaşı ile dağılan siyasi birlik toparlanmış, Rumeli’de fetih çalışmaları yeniden başlamıştı. II. Mehmed’in amacı Osmanlı Devleti’ni dünya çapında güçlü bir konuma getirmek, gücüne güç katmaktı. Bu siyasi yol ile önündeki ilk engel Doğu Roma İmparatorluğu ve İstanbul’un Türklerin elinde olmayışıydı. Ayrıca İstanbul, bölgenin en büyük ticaret ve kültür merkezi konumundaydı. Ortodoks Kilisesi’nin merkezinin de İstanbul’da olması, İstanbul’un politik ve dini önemini arttırmaktaydı. II. Mehmed’in hedefi Konstantiniyye’yi fethederek oraya barışı, hoşgörüyü getirip büyük bir İslam şehri yapmaktı.
 2. Acil

  istanbul Fethi istanbulun Fethi ile ilgili Genel Bilgiler isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder


istanbulun fethi hakkında geniş bilgi,  istanbulun fethi ile ilgili genel bilgi,  istanbulun fethi hakkında bilgi