+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Abdulhamid Han Sonrası Yaşanan Büyük Felaket Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Abdulhamid Han Sonrası Yaşanan Büyük Felaket Hakkında Bilgi
  Abdulhamid Han Sonrası Yaşanan Büyük Felaket Hakkında Bilgi
  Abdulhamid Han Sonrası Yaşanan Büyük Felaket Hakkında Bilgi
  Abdulhamid Han – Abdulhamid Han Kimdir – Abdulhamid Han Sonrası Neler Yaşandı – Abdulhamid Han Sonrası Olaylar

  Tarihçi – Yazar Sebahattin Arslan, Sultan Abdulhamid’in bundan tam 100 yıl önce tahtan indirilmesiyle ümmetin içine sürüklendiği felaket ve tefrikaları gözler önüne serdi.

  Bundan tam 100. yıl önce Sultan Abdulhamid’in askeri bir darbeyle yetkisi elinden alındı.

  Tarihi yazar Sebahattin Arslan son yazısında Abdulhamid’in tahtan indirilmesiyle ümmetin içine sürüklendiği sayısız felaketler ve tefrikaları kaleme aldı.

  Arslan yaşananları şöyle sıralıyor:
  “İlk olarak Osmanlı’nın bir parçası olan Bulgaristan Prensliği hemen bağımsızlığını ilan etti. Böylece Balkanlar’da yaşanacak felaketlerin kapısı aralanmış oldu. 27 Nisan 1909′da Sultan tahttan indirilir indirilmez aynı günün gecesi bir adi suçu muamelesi görerek apar topar Selanik’e yollandı. Ailesinin ve kendisinin bile şahsi eşyalarını almasına fırsat verilmeden Yıldız Sarayı’ndan çıkartıldı. Çıkartıldıktan sonra koskoca bir ümmetin Halifesinin Sarayında bulunan kendisinin ve ailesinin özel eşyaları talan edildi. Üzerine kışlık elbise giyemeden yola çıkmak zorunda kalan hanımı, soğuk aldığı için kısa süre sonra vefat etti. Ailesinin zinet eşyaları bulunan özel çantası zinet eşyalarıyla birlikte satılmak üzere bir Yahudi’ye verilerek Paris’e gönderildi. Ne bu adamdan bir haber alındı ne de Sultan’ın hanımının zinet eşyalarından. Sultan’ı göz hapsine aldıkları Selanik’te Alaaddin Köşkü ise yıllardır tamir görmemiş, kullanılmamış, içi bir harabe gibiydi. O soğuk ve bakımsız köşkte göz hapsine alındı… ”

  Sultan Abdulhamid tahttan indirildikten sonra ümmetin nasıl bir felakete sürüklendiğini maddeler halinde ayrıntıya girmeden ele alan Arslan, “Sultan Abdulhamid’in tahttan indirilmesi için uğraşanların sayısına baktığımız zaman şaşırmamak elde değil” diyor ve içerden ve dışarıdan olanları sıralıyor:

  27 Nisan Sultan Abdulhamid’in tahttan indirilişinin 100. yılına denk geliyor. Sultan Abdulhamid’in askeri bir darbeyle 1908′de yetkisi elinden alınmasıyla ümmet sayısız felaketler ve tefrikalar içine sürüklendi.
 2. Acil

  Abdulhamid Han Sonrası Yaşanan Büyük Felaket Hakkında Bilgi isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder