+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Ve Padişahları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Ve Padişahları








  osmanlı devleti yükselme dönemi ve padişahları hakkında kısaca bilgi







 2. FERAY
  Devamlı Üye





  Osmanlı Devleti Yükselme Dönemi Ve Padişahları Hakkında Bilgi

  II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet)


  Yükselme döneminin ilk Padişahıdır. İlk altın para bu dönemde bastırılmıştır. Buda ekonominin ne kadar iyi olduğunun bir kanıtıdır. Topkapı Sarayı ve Kapalı Çarşı yaptıran II Mehmet divanın başkanlığını Sadrazama bıraktı. Bu da Padişahın yetkisini artırmak için yaptığı bir iştir. Rumeli Hisarı’nı yaptırmıştır. Kanun Name-i Ali Osman hazırlattı. İstanbul’u alan Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Devletini İmparatorluk haline getirdi. İstanbul’daki ilk camisi olan Fatih Camisini yaptırmıştır.


  I. Selim ( Yavuz Sultan Selim )

  Yavuz Sultan Selim döneminde seferler doğu yönünde ilerlemiştir. Yozgat’ ta başlayan Bozoklu Celal ‘ın başlattığı Celali İsyanları bastırılmıştır. Ridaniye Savaşı ile Mısır ‘ı alarak halifelik ünvanını almıştır.

  I. Süleyman ( Kanuni )

  Kanuni Süleyman döneminde Osmanlı Devleti en parlak dönemine kavuşmuştur. Fransızlara Kapitülasyon vererek Avrupa’da Hristiyan Birliğini birbirine düşürmüştür. Kadınlar için harem yapılmış. Böylece de kadınlar siyaset söz sahibi olmaya başlamıştır. Osmanlının en parlak döneminin yaşanmasında Piri Reis, Barbaros Hayrettin Paşa, Turgut Reis, Seydi Ali Reis bu dönemde yaşamış olması etkilidir. Kaptanı Deryalar Divan-ı Hümayun ‘a katılmıştır. Seydi Ali Reis Miratü’l Memalik ‘i yazmıştır. Mimar Sinan ‘da bu dönemde yaşamıştır.


  II. Selim

  II. Selim ordunun başında hiç bir savaşa katılmamıştır. Kıbrıs bu dönemde alınmıştır. Selimiye Camii bu dönemde yaptırılmıştır.





+ Yorum Gönder