+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Arması Nasıl Ortaya çıktı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Osmanlı Arması Nasıl Ortaya çıktı
  osmanlı arması nasıl ortaya çıktı kısaca 2. HaKHaN
  Özel Üye

  Osmanlı Arması Nasıl Ortaya Çıktı

  Osmanlı Arması Nasıl Ortaya Çıkmıştır


  Yeryüzünde hiçbir armaya nasip olmayacak bir yaygınlığa ulaşan Osmanlı arması, halk tarafından beğenilmiş, sevilip benimsenmişti. Çünkü bu arma, Osmanlı insanının nabzını tutmayı başarmış, toplumun duygu ve özlemlerini yansıtmıştı…
  Osmanlı arması, ‘imparatorluğun en uzun yüzyılı’nın son çeyreğinde tahta oturan II. Abdülhamid’in, Osmanlı devletini ‘düvel’i muazzama’nın üyesi yapma çabalarının görsel bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır.

  Avrupa monarşilerinin zengin görsel öğelerden oluşan armalarına Osmanlılar, tuğranın gizemli görüntüsü ile karşılık vermişlerdi. Tuğraların görünümündeki gizem ve büyünün çözümlenmesinin zorluğu, bir gösterge, bir simge olarak neyi anlattığının açıkça tanımlanamayışı, yeni armanın oluşturulma gerekçelerinden birini teşkil etmiştir. Uzun bir geçmişe sahip, belli hukuki kuralları olan, anlaşılması kolay simge ve şekillerden oluşan Batı armaları karşısında tuğralar, anlaşılması güç bir simge olarak kalmıştır. Bu durumda, Batılıların içindeki sembolleri kolaylıkla anlayabilecekleri yeni bir Osmanlı Arması meydana getirmek, zorunlu hale gelmişti.
+ Yorum Gönder