+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Fetih Sırasında İlk Gelen Kuvvet Ve Şehir Haricindeki Kalelerin İşgali Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbikız
  Devamlı Üye

  Fetih Sırasında İlk Gelen Kuvvet Ve Şehir Haricindeki Kalelerin İşgali
  Fetih sırasında İlk Gelen Kuvvet ve Şehir Haricindeki Kalelerin İşgali


  Daha muhasara başlamadan evvel Boğazkesen hisarının yapılmasından sonra Sultan Mehmed, İstanbul'u karadan askerî bir kordon altına aldırmış, şehirden dışarıya ve dışarıdan şehre kimseyi bırakmamaları hakkında kat'i emir vermişti; zaten imparator da dışarıdaki halkı şehre aldıktan sonra kapıları kapatmıştı; fakat denizle muvasala kesilmemişti. Rumlar bu deniz yoluyla sahildeki Türk köylerini basarak bir kısmını esir ve bir kısmını öldürüyorlardı. 1453 senesi Şubat ayında Sultan Mehmed dökülen topun İstanbul Önüne götürülmesini emretti. Top altmış manda ile çekiliyordu; topun kaymaması için iki tarafına ikişer yüz asker konmuştu; yolun bozuk kısmında ve köprü yapılacak yerlerde yolu düzletmek ve tahta köprü yapmak için önceden elli inşaat ustası ve iki yüz amele gönderilmişti. Nihayet top İstanbul'dan beş mil uzakta bir yere getirildi(1).
  Topun naklinden evvel on bin kişilik bir kuvvetle Karaca Paşa gönderilerek Misivri, Ahyolu ve Vize ve sair kaleleri aldı. Silivri taraflarındaki diğer bir kale harben alındı ve Silivri kalesi ise müdafaada sebat etti; Bigados teslim oldu. Sur önüne getirilen top Karaca Paşa'ya teslim edildi(2).
  Mart başından itibaren Sultan Mehmed eyalet ve sancaklara hükümler göndererek İstanbul aleyhine hareket edileceğini bildirip orduya iltihaklarını emretti. Muvazzaf ve gönüllü olarak gelen kuvvet orduya iltihak ediyordu.
 2. Acil

  Fetih Sırasında İlk Gelen Kuvvet Ve Şehir Haricindeki Kalelerin İşgali isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder