+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda 1830 Yezidi İsyanı hakkında bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Feyruşah
  Devamlı Üye

  1830 Yezidi İsyanı hakkında bilgi
  1830 Yezidi İsyanı

  1830 Yezidi İsyanı, Hakkari, HakkariTürkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan il. Van, Mardin, Siirt, Irak ve İran sınırları ile komşu olan Hakkâri çok engebeli bir arâzi üzerindedir. Güneydoğunun sarp ucudur. 42°10 ve 44°50 doğu boylamları ile 36°57 ve 37°48 kuzey enlemleri arasında yer alır. Trafik plaka numarası 30dur.Revanduz ve bugün Irak`da Erbil iline bağlı 20.000 civarında bir nüfusa sahip ilçe. Irak Kürdistan Özerk Bölgesinin bir parçasıdır.

  Irak'ta bulunan Irak Orta Doğu ülkelerinden biri. Kuzeyinde Türkiye, batısında Suriye ve Ürdün, doğusunda İran, güneyinde Kuveyt, Suudi Arabistan ve Basra Körfezi yer alır. Başkenti Bağdat olan ülkenin nüfusu 26 milyondur. (46. sırada) Osmanlı İmparatorluğunun çöküşünün ardından Ortadoğuda kurulmuş olan devletlerden birisidir. Tarih içinde hiçbir zaman yaşamış olan bir Irak devleti ve Irak halkı olmamıştır. Irak adı da Osmanlı İmparatorluğu döneminde merkeze olan uzaklığından dolayı "Irak " kelimesiyle Sincar Dağı bölgesinde, Yezidilerin yapılmak istenen bazı idari düzenlemeleri kabul etmemeleri üzerine çıkardıkları isyandır. 3 yıl kadar sürmüştür

 2. Emine4747
  Devamlı Üye

  1830 Yezidi İsyanı Yapılmak istenen bazı idari düzenlemeleri kabul etmemek üzere çıkarılan isyandır bide bu isyan üç yıl kadar sürmüştür. Hakkari Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu'nun Bölgesinden olan bir ildir.
+ Yorum Gönder


yezidilerin isyanı (1830- hakkari)