+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devletinde Maliyenin Bozulması Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devletinde Maliyenin Bozulması
  Osmanlı Devletinde Maliyenin Bozulması

  Tımar Sistemi'nin bozulması ekonomik çöküşün en önemli sebebidir. Tımar toprakları rüşvet ve iltimasla dağıtılınca amaçtan sapılmıştır. Tımar topraklarında beklenen üretim gerçekleşmemiştir. Üretim azalınca vergi gelirleri de azalmış ve devlet durumu iyileştirmek için vergi oranlarının artırmıştır. Çiftbozan adı altında yeni bir ceza vergisi de uygulamaya konulunca Anadolu halkı devletle olan bağlarını koparmıştır. Böylece Anadolu'da ekonomik sıkıntılar içindeki halkı kullanan büyük bir Celali topluluğu oluşmuştur. Yani ekonominin bozulması bir çok toplumsal sorunu da beraberinde getirmiştir.

  Tımar Sistemi bozulunca tımarlı sipahi sayısı da azalmıştır. Devlet ordunun asker ihtiyacını karşılamak için Kapıkulu Ocaklarına askerlikle ilgili olmayan çok sayıda kişi alınca bunlara ödenen ulufe ve cülus bahşişi miktarı artmıştır. Bu durum maliyeye yeni bir yük getirmiştir.
  Ordunun savaş meydanlarında başarısız olması üzerine ganimet gelirleri başta olmak üzere bağlı beylik ya da devletlerden alınan vergiler de azalmış ve bu durum maliyeyi kötüleştirmişlerdir.

  Osmanlı Devleti'nin sömürgeci bir yaklaşımın olmaması, imparatorluk toprakları üzerindeki hammadde kaynaklarını merkeze taşımaması ve aynı dönemde Batılıların gerçekleştirdiği Coğrafi Keşiflerle sahip olduğu ticaret yollarının önem yitirmesi de ekonomiyi kötüleştiren sebepler olmuştur.

  UYARI
  Kanun-u Kadim ilk olarak İli. Murad zamanında bozulmuştur.
  ilk ciddi istanbul (Yeniçeri = Merkez) isyanları III. Murad zamanıda görülmüştür. Kendilerine ayarı düşük akçe dağıtılan Yeniçeriler ilk kez bu dönemde ciddi bir ayaklanma başlatmışlardır.İlk Celali isyanları, I. Ahmed zamanında başlamıştır.
 2. Acil

  Osmanlı Devletinde Maliyenin Bozulması isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder