+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda Osmanlı Devletinde Dış Sebepler Kısaca Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  Osmanlı Devletinde Dış Sebepler Kısaca
  Osmanlı Devletinde Dış Sebepler

  • Üç kıtada birden egemenlik kuran bir devlet olması sebebiyle Osmanlı Devleti doğal sınırlarına ulaşmıştı. Geniş bir coğrafyaya yayılmış olması sebebiyle imparatorluk topraklarını bir bütün hâlinde korumak mümkün olmamıştır.
  • Osmanlı Devleti'nin güçlü sınır komşuları mevcuttu. Doğuda Şii Safeviler, kuzeyde Ruslar, batıda Avusturyalılar ve Almanlarla komşu olan Osmanlı, topraklarını korumakta zorluk çekmiştir.
  • Avrupalıların Büyük Coğrafya Keşifleri ile zenginleşmesine karşın keşiflerin dışında kalan Osmanlı Devleti bu gelişmelerin sonuçlarından olumsuz yönde etkilenmiştir.
  • Kapitülasyonların genişletilmesi Osmanlı sanayisinin gelişmesini engellemiş, ekonominin giderek dışa bağımlı hâle gelmesine yol açmıştır.
  • Batıya kapılarını kapalı tutan Osmanlı Devleti, Avrupa'daki gelişmeleri yakından takip edemediğinden çağın gerisinde kalmıştır.

  UYARI
  Osmanlı Devleti'nin duraklamasının dış sebeplerinden biri olarak azınlık isyanlarının gösterilmemesi-nin nedeni henüz Avrupa'da ulusçu ayaklanmaların başlamamasıdır.
 2. Acil

  Osmanlı Devletinde Dış Sebepler Kısaca isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder