+ Yorum Gönder
Tarih Arşivi ve Osmanlı Tarihi Forumunda 1768 - 1774 Osmanlı Rus Savaşları Hakkında Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ömer
  Devamlı Üye

  1768 - 1774 Osmanlı Rus Savaşları Hakkında Yazı
  1768 - 1774 Osmanlı Rus Savaşları

  Osmanlı Devleti'nin Avrupa siyasetinde önemli bir yere sahip olan Lehistan'da yeniden ortaya çıkan Veraset Sorunu, Osmanlıyı Rusya'yla savaşa zorlayan en önemli sebeptir.
  Osmanlı-Avusturya-Rusya arasında gerçek bir denge unsuru olan Lehistan'da kral hangi devletle birlikte hareket ediyorsa denge o devletin lehine değişiyordu. İşte bu şartlar altında Leh Kralı III. August ölünce Ruslar Lehistan'ı işgal ederek tahta Rus yanlısı Kont Stanislas'ı oturtmuşlardır. Bu duruma karşı çıkan Leh Milliyetçileri ile savaşan Rus ordusu, Lehlerin Osmanlıya sığınması üzerine onları takip ederek kılıçtan geçirmiştir. Rusların Leh mültecilerine yaptığı bu davranışı kabullenmeyen Osmanlı Devleti ise Rusya'ya savaş açmıştır.

  1768'de başlayan savaşlar esnasında Ruslar Kırım'a ve Boğdan'a saldırmışlardır. Ayrıca İngilizlerle de ittifak kurarak donanmalarını Cebelitarık'tan geçirerek Akdeniz'e indirmişlerdir. Fransızların bu durumu Osmanlıya haber vermesine rağmen önlem alınmamış ve 1770'de Ruslar, Çeşme'de Osmanlı donanmasını yakmışlardır (Çeşme Yangını). Savaşlar Rusya'nın üstünlüğü ile 1774'e kadar sürmüştür. 2. Acil

  1768 - 1774 Osmanlı Rus Savaşları Hakkında Yazı isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder