+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Oyuncak Tanıtımı Forumunda Oyuncaklarla Bulaşıcı Hastalıklar Bulaşır Mı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Oyuncaklarla Bulaşıcı Hastalıklar Bulaşır Mı?

  Oyuncaklarla Bulaşıcı Hastalıklar


  Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, çocuk oyuncaklarının temizliği konusunda veÇocuklarımızı bulaşıcı hastalıklardan peluş ve plastik oyuncakları ne kadar zararlı olduğunu anlattı

  Oyuncaklar çocukların hayatında çok önemli yeri olan gelişim araçlarıdır. Günlerinin büyük kısmını oyun oynayarak geçiren ve oyuncak paylaşan çocuklar arasında eller ve oyuncaklar yoluyla pek çok mikroorganizma da paylaşılır. İyi temizlenmeyen ve zamanla mikrop biriktiren oyuncaklar kendi sahipleri için bile hastalık kaynağı olabilir. Bu nedenle çocuklu evlerde ve çocukların oynadığı her ortamda çevre temizliğinin önemli bir parçası da oyuncak temizliği olmalıdır. Anadolu Sağlık Merkezi’nden Çocuk Hastalıkları ve Uzmanı Dr. Ayşe Sokullu, çocuk oyuncaklarının temizliği konusunda bilgi verdi.

  İlk yaş içinde mümkünse oyuncaklar paylaşılmamalı. Kolay kir biriktirmeyen ve sık yıkanabilen materyelden imal edilmiş oyuncaklar seçilmeli.
  İçi doldurulmuş oyuncaklar tek çocuk tarafından kullanılmalı, en az haftada bir kere çamaşır makinesinde yıkanmalı. Çamaşır makinesinde yıkanabilen bez oyuncaklar haftada bir defa, bulaşık makinesinde yıkanabilen sert plastik oyuncaklar ise kullanım sıklığına göre bir - iki günde bir yıkanmalıdır.
  Bulaşık makinesinde yıkanamayan sert plastikten yapılmış oyuncaklar önce sıcak sabunlu su ile iyice ovalayarak fırçayla yıkanır, 10 dakika çamaşır suyuyla hazırlanacak karışımda (2.5 litre suya 1 çorba kaşığı çamaşır suyu) bekletilir ve sonra bol suyla durulanır.
  Kırılan ve bozulan oyuncaklar ayrılmalıdır. Özellikle sivri yüzeyleri bulunan kırık oyuncaklar kazalara yol açabilir.
  Eve gelen hasta bir çocuk, elleri, solunum yolu salgıları ve paylaşılan oyuncaklar aracılığı ile hastalık bulaştırabilir. Oyuncakları çocuklara paylaştırarak ortak kullanımı önlemek, hasta ve sağlıklı çocukların ellerini sık sık yıkamak, ziyaret bittikten sonra hasta çocuğun oynadığı oyuncakları ve ortamı uygun şekilde temizlemek gerekir.
  Tüm önlemlere rağmen bu tür karşılaşmalar bulaşmalara neden olduğundan hasta çocuklarla ziyaretlere gitmemek, iyileşene kadar kreşe göndermemek doğru yaklaşımdır. 2. Eleman
  Devamlı Üye

  Oyuncaklar bakterilerin rahat ürediği yerlerden bir tanesidir. Birden çok çocuğun oynadığı oyuncaklar düzenli olarak temizlenmezse bulaşıcı hastalıkların çocuklara arasında yayılmasına neden olmaktadır. Oyuncaklardan hastalık geçmesinin önüne geçmek için düzenli olarak temizlenmelidir.
+ Yorum Gönder