+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Özel Eğitim ve Rehberlik Forumunda Yetenek testleri hakkında bilgiler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yetenek testleri hakkında bilgiler

  Yetenek Testleri Nelerdir ?


  Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetlerinde bireye gereken yardımların yapılabilmesi için, bilinmesi gereken en önemli yönünü yetenekleri oluşturur.
  Özellikle eğitsel ve mesleki rehberlikte yöneleceği öğrenim alanı, seçeceği ders ve meslek seçiminde yeteneklerin bilinmesi gereklidir.
  Yetenek testleri bireyin ne yaptığını değil, neleri yapabileceğini gösterir. Yeteneklerin bilinmesi öğrencinin başarısını kestirmeyi sağlar.
  Rehberlik hizmetlerinde tek puan veren genel yetenek testi yerine, çoklu puan veren Ayrıştırıcı Yetenek Testleri kullanılmalıdır. Bu şekilde düşük yetenekli öğrencilerde değersizlik duygusu oluşturulmamış olur ve kendini gerçekleştirme heves köreltilmez. Bu şekilde özsaygısını zedelemeden gerçekler aktarılmış olur. Ör: Bir kimsenin zeka ya da genel yetenek yönünden düşük puan aldığını öğrenmesi onu incitebilir fakat uzay ilişkileri veya mekanik yeteneğinin zayıf olduğunu öğrenmek ya da genel yeteneği oluşturan yeteneklerden birinden düşük puan aldığını öğrenmek onu pek etkilemez.
 2. Hakim
  Devamlı Üye

  Yetenek testleri kişinin kendini ölçme hangi derecede olduğunu görmeyi amaçlayan bir yazı türüdür gerekli olan bir şeydir ve fayda görülecek bir şeydir.
+ Yorum Gönder