+ Yorum Gönder
Okul ve Eğitim ve Özel Eğitim ve Rehberlik Forumunda Nasıl Planlı Ders Çalışılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Nasıl Planlı Ders Çalışılır
  PLANLI ÇALIŞMALIYIZ

  Birden çok iş ya da ders üzerinde aynı günde çalışmanız gerektiğinde hangisinden işe başlayacağınızı bilemediğiniz ya da çalışmaya başlamak için karar veremediğiniz anlar oluyor mu? Bu soruya yanıtınız “Evet” ise, sizin planlı çalışmayı bilmediğinizi kolayca söyleyebiliriz. Bu tür bir durumla, yani aynı zamanda birden çok dersi çalışmayla yüz yüze geldiğinizde, derslerden her birinin üzerinizde yarattığı ruhsal baskı, bunlardan herhangi birine kendinizi tümüyle vermenizi engelleyecek ve verimsiz biçimde işlerden birini bırakıp ötekine atılmanıza neden olacaktır.

  Bu tür kararsızlık ve karışıklık ancak hangi dersi ne zaman yapacağınızı belirli bir sıraya koymakla yani “KARAR VERMEKLE” ortadan kalkar. İşte çalışmada plan; “NASIL”, “NE ZAMAN” ve “NEREDE” çalışacağınıza karar vermek demektir.
  Öğrenciler günlük ve haftalık bölümleri de olan aylık çalışma planlarında;

  1. Hangi derslere, haftanın hangi günleri çalışacaklarını,
  2. Geçmiş konuların tekrarına ne zaman yer vereceklerini,
  3. Sınav tarihlerini,
  4. Hazırlayacakları ödevlerin neler olduğunu ve zamanını,
  5. Planlarına aldıkları, ancak çeşitli nedenlerden ötürü zamanında yapamadıkları çalışmalarını ne zaman tamamlayacaklarını,
  6. Dinlenme, müzik dinleme, televizyon izleme, spor yapma, sinema ve tiyatroya gitme gibi ders dışı etkinliklere ne zaman yer vereceklerini göstermelidirler.
  Günlük çalışma çizelgelerinde; okulda geçen saatler, ders çalışma, eğlenme, dinlenme, ev işlerine yardım ve uyku saatleri gösterilmiş olmalıdır.

  Çalışmaya başlayacağı zaman kendini yorgun ve isteksiz hisseden öğrenci çalışma saatlerini yanlış seçmiş demektir. Beklemeden günlük çalışma çizelgesinde gerekli değişikliği yapmalıdır.
 2. Muhammed gunduz1
  Devamlı Üye

  planlı çalışmak için öncelikle önceden ayarlamanız gerek arkadaşlarınızı çağırıp hazırlamanız gerekir iki gün sonra güzelce çalışabilirsiniz.
+ Yorum Gönder