+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Miraç Kandilinde Nasıl İbadet Edilir - Miraç Kandilinde neler yapmalıyız Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Miraç Kandilinde Nasıl İbadet Edilir - Miraç Kandilinde neler yapmalıyız
  MİRAÇ KANDİLİ İBADETLERİ NASIL YAPILIR? HAKKINDA BİLGİ

  Elde edilen bilgilere göre Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullahın (a.s.m.) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

  1- Mîrac gecesinde,mutlaka bir camide olun! Çünkü camide olmak ile evde olmak arasında çok büyük farklar var Camide kılınan namaz, evde kılınan namazdan yirmiyedi kat daha sevaplı, eğer mescid ise Cuma namazı kılınan büyük cami ise elli kat sevaplı Bir de camiye giderken, gelirken attığın her adımdan insanın bir günahı affoluyor, bir hasene kazanıyor, bir derece de terfi ediyor, rütbesi yükseliyor.

  O’nun için Mîrac gecesinde dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi yatsı namazında mutlaka camide olacaksınız. Sabah namazında da mutlaka camide olacaksınız. Çünkü Hz. Osman (R.A.) den rivayete göre Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz şöyle buyurdu:

  “Kim yatsı namazını cemaatle kılarsa sanki gecenin yarısını ihya etmiş gibidir. Kim de sabahı da cemaatle kılmışsa gecenin tamamını ihya etmiş gibidir.”

  Bu mükâfatı kaçırmamak lâzım!

  2- Geceyi oruçlu olarak karşılayalım ve ertesi günü de, yani Receb ayının 26 ve 27. günlerini oruç tutalım.

  Hz. Peygamber (S.A.V) Efendimiz buyuruyor:

  “Recep ayında bir gün ve gece vardır ki Receb’in 27. gecesidir. Kim o gün oruç tutar ve geceyi ibadetle geçirirse yüz sene oruç tutmuş ve yüz sene ibadet yapmış gibi olur”

  3- Salat ü selâm okuyalım.. Hz. Peygamber (S.A.V.) Efendimize hiç olmazsa bir tesbih, salat ü selâm okumalıyız. Can ü gönülden, “Es-salatü ve’s-selamü aleyke ya Resûlellah” demeliyiz.

  4- Bu mübarek gece kusur ve günahlarımızdan tevbe ve istiğfarda bulunmalıyız. En azından bir tesbih “Estağfirullah” demeliyiz.

  5- Namaz kılalım.. Bu geceyi namaz kılarak ibadetle geçirmenin sevabı çok büyüktür. Mîrac gecesi ve gündüzündeki namazları cemaatle kılmaya son derece gayret göstermelidir. Kaza namazı bulunan kimseler, bu namazlarını kaza etmeye çalışmalıdırlar.

  Üzerinde namaz borcu olan kimsenin bu gecede hiç olmazsa bir günlük namaz kaza etmesi uygun olur. Böylece hem borcunu öder hem de geceyi ihya etmiş olur.

  Yatsı namazından sonra 12 rek'at "Hacet namazı" kılınır.

  Beşer rek'atte Fâtiha-i şerîfeden sonra 10 İhlâs-ı şerîf okunur
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Miraç gecesinde camiye gitmek ve cemaat ile ibadet etmek çok önemlidir. Miraç gecesinin 12 rekat kılınan namazı vardır. Bu namazı kıldıktan sonra hacet namazı kılıp dua edebilirsiniz. Miraç gecesinde kaza namazı olanlar kaza namazlarını kılmaya gayret göstermeleri çok önemlidir.
+ Yorum Gönder