+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Berat Gecesi Duası Peygamber Tavsiyeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Berat Gecesi Duası Peygamber Tavsiyeleri
  BERAT GECESİ DUALARI VE PEYGAMBER TAVSİYELERİ
  İLE İLGİLİ BİLGİ  Peygamberimizin pek çok tavsiyesi bulunmaktadır. Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselam bu gece Rabbine şöyle dua etmiştir:
  "Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, Senden yine Sana iltica ederim. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim. Sen Kendini sena ettiğin gibi yücesin."11

  Berat Duası
  Bazı mâna büyüklerinin de şöyle bir duası vardır:
  "Allahım, şayet ismimi saîdler defterine yazdıysan, orada sabit kıl. Şayet ismimi şakiler defterine yazdıysan oradan sil. Çünkü Sen buyurdun ki, 'Allah dilediğini
  siler yok eder, dilediğini de sabit bırakır, Levh-i Mahfuz Onun katındadır."12
  Bu idrak ve şuur içinde ihya edeceğimiz Berat Gecesinin hepimiz için hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Haktan niyaz edelim.

  Berat Gecesi Namazı -I
  Şaban ayının on beşinci gecesi kılınacak olan namaz ; yüz rekattır. Bu namazın her rekatında, Fatihadan sonra on kere ihlas süresi okunur. Yüz rekat kılan kişi bin defa ihlas süresini okumuş olur.
  Bu namaza hayır namazı da denmiştir. Geçmiş büyükler bu namazı toplu halde cemaatle de kılmışlardır. Bu namazın çok fazileti olduğu gibi, hesaplanama-yacak kadarda çok sevabı vardır.

  Hasan-ı Basri Rahmetullahı Aleyh'den gelen rivayete göre:
  "Otuz sahabeden dinledim, bu namaz için şöyle dediler: "Her kim bu namazı, berat gecesi kılar ise. Allah-u Teala'nın yetmiş rahmet nazarı ona ulaşır. Her nazarda, kendisinin yetmiş ihtiyacı yerine gelir. Bunların en küçüğü, Allah-u Teala'nın mağfiretidir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Beraat gecesi çok önemli bir gecedir. Beraat gecesinde melekler insanların bir yıllık kaderlerini yazmaya başlarlar. Kadir gecesinde bitirip defterleri teslim ederler. Beraat gecesinde insanın bir yıl içerisinde yaşayacağı her şey deftere yazılmaktadır. Bu geceyi ibadet ile geçirmeye önem verilmelidir. Beraat gecesi bol bol dua edilmeli nafile namazları kılınmalıdır.
+ Yorum Gönder