+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Alimlerimizden Ağlatan Beraat Kandili Hutbeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Alimlerimizden Ağlatan Beraat Kandili Hutbeleri
  ALİMLERİMİZDEN AĞLATAN BERAT KANDİLİ

  Muhterem Kardeşlerim!
  Sizinde bildiğiniz gibi Yüce Rabbimiz, bu gecede kendisine samimiyetle yönelen kullarına rahmetini bol bol indirmekte, rızık ve şifâ kapılarını sonuna kadar açarak, bizleri sınırsız ikramlarına davet etmektedir. Bu konuda Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: "Şaban ayının 15. gecesini ibadetle geçirin, gündüzünde de oruç tutun. Çünkü Yüce Allah, bu gece dünya semasına rahmetiyle tecelli eder ve 'Yok mu tövbe eden, tövbesini kabul edeyim! Yok mu rızık isteyen, rızık vereyim! Yok mu şifa isteyen, şifa vereyim!.. Yok mu başka isteği olan ona da istediğini vereyim"[1] Bu itibarla, Berat Gecesi'ni idrak eden herkes, Yüce Allah'ın; "…Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir"[2] müjdesinin farkına varmalıdır. Bunun gereği olarak kendi özüne dönmeli, ümitlerini canlandırmalı, günah ve kusurlarından dolayı tövbe etmeli, bundan sonraki hayatını daha da güzelleştirme kararını vermelidir.

  Muhterem Cemaatim!
  Bu kandil vesilesiyle çevremize karşı olan görev ve sorumluluklarımızı hatırlayalım. Bu çerçevede ana-baba ve akrabalarımızın kandillerini tebrik ederek, hayır dualarını alalım. Dargınlık ve kırgınlıklara son vererek, kırık gönülleri tamir edelim. Fakir ve muhtaçlara imkânlarımız nispetinde yardım elimizi uzatarak, paylaşımı hayatımıza yansıtalım. Çağın getirdiği sıkıntılarla bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere, bu gecenin bir şifa olması dileğiyle, hepinizin Berat kandilini tebrik ediyor, insanlığın barış, huzur ve saadetine, bütün müminlerin de arınmasına, affına vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Beraat gecesini bol bol ibadet ederek allahtan af dileyerek geçirmeye dikkat ediniz. Peygamberimiz beraat gecesinde yapılan duaların makbul olduğunu ve bu gece günahların af edildiğini söylemiştir. Beraat gecesinde zina yapmayan kin ve nefret beslemeyen insanlar Allahın affına mazhar olurlar.
+ Yorum Gönder