+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Çanakkale Savaşı ile İlgili Yazı Çanakkale Savaşı Konulu Yazı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Çanakkale Savaşı ile İlgili Yazı Çanakkale Savaşı Konulu Yazı








  ÇANAKKALE SAVAŞI İLE KONULU YAZI KISACA

  Çanakkale savaşı ile ilgili şu bilgileri size aktaralım 3 Kasım 1914 ve 18 Mart 1915 tarihleri arasında Çanakkale Boğazı'nda cereyan eden bir seri deniz savaşlarıyla Gelibolu Yarımadası'nda 25 Nisan 1915 - 8/9 Ocak 1916 tarihleri arasında yapılan kara savaşları, Türk tarihinin en şerefli sayfalarını dolduran birer zafer destanıdır.

  Çanakkale Zaferini, büyük Türk Ulusuna, Atatürk gibi dahi bir lider hediye etmiştir. Türk bağımsızlık savaşının temelleri, Çanakkale'nin sularında, Conkbayırı'nda ve Anafartalar'da atılmış, bu zaferler Türk Kurtuluş Savaşına maya çalmıştır.

  Türk Ulusu; İstanbul'u kurtaran Anafartalar kahramanı Mustafa Kemal Paşayı Çanakkale'den tanımış; 19 Mayıs 1919'da O, Samsun'a çıktığı gün Suriye ve Filistin cephelerinden terhis olarak Anadolu'ya dönen Türk halkı, "bu benim kahraman komutanımdı" diyerek O'nun etrafında kenetlenip İstiklal Savaşı'na katılmıştır.

  Türk Ulusu ve dünya O'nu böylece tanırken, O da Conkbayırı'nın, Kocaçimen'in, kan deryası can pazarında ulusunun ve Türk askerinin asıl cevherini yakından tanıyarak daha sonra girişeceği Bağımsızlık Savaşını kesin zaferle sonuçlandıracağı kanaatini daha o zamandan edinmiştir. 18 Mart zaferi kazanılmasaydı, düşman donanması, daha 1915'in Mart ayında İstanbul'a girerek Osmanlı İmparatorluğu'nu çökertebilecekti.

  Çanakkale Boğazı'nı denizden aşıp İstanbul'a giremeyen İtilaf Devletleri, 25 Nisan 1915'ten başlayarak 8-9 Ocak 1916'ya kadar süren Çanakkale kara savaşlarında Mustafa Kemal tarafından durdurulamasaydı, Birinci Dünya Savaşında Çarlık Rusyası en kısa yoldan müttefiklerinin yardımlarına kavuşacağı için yıkılmayacak, muhtemelen Ekim 1917 Bolşevik İhtilali de olmayabilecekti. Bu durumda Almanya'nın yenilgisi hızlanacak ve 1. Dünya Savaşı belki de 1915'te sona erecekti. Çanakkale Zaferi; harbin 4 yıl sürmesine, üç imparatorluğun (Osmanlı, Çarlık ve Avusturya/Macaristan İmparatorlukları) tarih sahnesinden silinmesine neden olmuştur. Gelibolu Yarımadası'nda düşmana kesin darbeler vurarak onları yenilgiye uğratan Alb. Mustafa Kemal'in Anafartalar tepesinde yaktığı zafer meşalesi, Kurtuluş savaşımızın da yolunu aydınlatmıştır.

  Böylece 18 Mart deniz zaferimizi taçlandıran 25 Nisandan sonraki kara savaşlarında, Mustafa Kemal'in etkin liderliği sayesinde kazanılan zaferlerin, ulusal tarihimize ve dünya tarihine yön veren etkin rolünü yukarıda belirtilen noktalarda toplamak mümkündür.








 2. Zeyneb
  Bayan Üye





  Çanakkale Savaşı İle İlgili Yazılar

  Çanakkale Zaferi tarihimizdeki en şanlı ama bir o kadar da üzücü olan bir hikayedir. O zamanlar fakir düşen halk zamanının en ileri gelen güçlü devletleriyle mücadele etmek ve ülkesini korumak zorunda kalmıştır. Bu zafer Türk milletine her zaman gurur vermiştir. İnsanların savaşması birbirini kırıp dökmesi tabi ki çok sevindirici bir durum değildir; ancak savaş sırasında olan olaylardan çıkarılacak pek çok insanlık dersi vardır. Yardımlaşma ve dayanışmayı seven Türk milleti bu yüce özelliğini yokluk içinde savaşırken bile göstermekten kaçınmamış ve düşman halk demeden herkesin yaralarını sarmaya çalışmıştır. Bu zafer vatanı uğruna küçücük bebeğinden vazgeçmek zorunda kalmış annelerin hikayelerini barındırır. Karşı cepheden gelen yaralıların bile bir Türk gibi yedirilip içirildiği, onların da iyileştirilmeye çalışıldığı bir zaferdir bu zafer. Bu kahramanlık hikayesinde 250 bin askerimiz şehit düşmüştür ve mehmetçiğin çoğu daha çocuk sayılacak yaşlarda, eli silah bile tutmamış haldedir. Tüm şehitlerimiz en büyük övgülere ve rahmete layıktır ve bize de onların bizlere bıraktığı bu mirası elimizden gelenin en iyisiyle korumak düşer





 3. Nesrin212121
  Yeni Üye
  Çanakkale Savaşı Türkiye için bir gururdur Ülkeni Milletini korumak için savaştı her ne kadar sevinmiş olsak da bir o kadar da üzüntümüz de olmuştur Çanakkale Savaşın da çok askerlerimiz Şehit düşmüştür.




+ Yorum Gönder