+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Trafik haftası etkinlikleri trafik haftası Konusunu Okuyorsunuz..
 1. IŞILAY
  Devamlı Üye

  Trafik haftası etkinlikleri trafik haftası
  TRAFİK HAFTASI ETKİNLİKLERİ

  Trafik düzeni ve güvenliği bakımından karayolunu kullananların eğitiminin önemini vurgulamak, çeşitli kurum ve kuruluşların trafik eğitimine katkılarını arttırmak amacıyla her yıl Mayıs ayının ilk Cumartesi günü Uluslararası Karayolu Trafik Güvenliği Günü, bugünü takip eden hafta ise Karayolu Trafik Haftası olarak kutlanmaktadır.

  Trafik Haftası tüm yurtta etkinliklerle kutlanıyor.

  Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, bu hafta süresince; yayın organları, radyo, televizyon aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri öğretilir.

  Her gün gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamaktan meydana gelir. İnsan yaşamı bakımından trafik, çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Trafik kazalarında yaralanan ve ölenlerin çoğu 5-14 yaş arasındaki çocuklardır.

  Bu nedenle Trafik Haftası’nda, özellikle ilkokullarda, öğrencilere trafik kuralları öğretilir. Trafik
  kazasına uğramamak için hafta boyunca öğrendiklerimizi hiç unutmayalım. Yürürken, karşıdan karşıya geçerken tüm trafik kurallarına uyalım.
  TRAFİK HAFTASI - KONUŞMA

  SEVGİLİ ARKADAŞLAR
  Trafik denilince aklımıza taşıtlar gelir. Oysa trafik sadece taşıtlardan ibaret değildir. İnsanlar ve hayvanlar da trafiği oluşturan olgular içindedir. Taşıtların, insanların ve hayvanların yollar üzerindeki her türlü hareketlerine trafik diyoruz.


  Hızla artan taşıt sayısıyla birlikte trafik sorunu da artmıştır. Ülkemizde her yıl binlerce insan trafik kazaları yüzünden hayatını kaybetmekte, binlercesi de sakat kalmaktadır. Trafik canavarıyla mücadele etmenin tek yolu trafik kurallarına uymaktır.
  Bilgisiz ve cahil insanlar, trafik kurallarına uymayarak ölen insan sayısının artmasına sebep olmaktadır.


  Trafik Haftası, trafik kurallarının anlatılmasında önemli bir zaman dilimidir. Trafik kurallarını öğrenerek ve çevremizdeki insanlara öğreterek bu haftanın amacına ulaşmasına yardımcı olabiliriz.


  İsterseniz uymamız gereken trafik kurallarından bazılarını hatırlayalım;


  1. Cadde ve sokaklarda yaya kaldırımında yürümeli.

  2. Karşı kaldırıma yaya geçitlerinden geçmeliyiz.

  3. Karşıdan karşıya geçerken önce sola, sonra sağa ve tekrar sola bakarak eğer bir taşıt yoksa geçmeliyiz.

  4. Trafik polisinin olmadığı yerlerde trafik ışık ve işaretlerine dikkat etmeliyiz.

  5. Üst geçit olan yerlerde mutlaka üst geçitleri kullanmalıyız.

  6. Taşıtlara asılmamalı, taşıtlar durmadan inip binmemeliyiz.

  7. Taşıtların sağından inip binmeliyiz.

  8. Taşıtların pencerelerinden kollarımızı ve başımızı dışarı çıkartmamalıyız.

  9. Duran bir taşıtın hemen önünden ve arkasından geçmemeliyiz.

  Hepinize kazasız güzel günler dilerim.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Trafik haftasın okullarda kutlanmaktadır. Trafik haftasında çocuklara trafik kuralları konusunda bilgi vermeye dikkat edilmelidir. Trafik haftasında çocuklara trafiğin ne olduğu ve trafikte nelere dikkat etmeleri konusunda bilgi verilmelidir.
+ Yorum Gönder