+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Türk Dil Bayramı Ne Zaman Kutlanır Türk Dil Bayramının Önemi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Türk Dil Bayramı Ne Zaman Kutlanır Türk Dil Bayramının Önemi
  TÜRK DİL BAYRAMI HAKKINDA BİLGİ

  Yapılan bilgilere göre İstanbul’da Dolmabahçe Sarayında toplanan Birinci Türk Dil Kurultayının açılış günü olan 26 Eylül, Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır

  Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli kültür kurumlarından biri olan Türk Dil Kurumu 69 yıl önce, 12 Temmuz 1932’de kurulmuştu. Yeni Türkiye Cumhuriyeti’nde dil ve tarih, Atatürk’ün en çok önem verdiği olgulardı. Önce 1931’de Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Uluslaşmanın en önemli temellerinden bir diğeri de dil idi. Bunun bilincinde olan ulu önder Atatürk, 11 Temmuz 1932 gecesi sofrasında bulunanlara “Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sorar. Oradakilerin bu düşünceye katılması üzerine “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.” diyerek Türk Dil Kurumunun temellerini atar. Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına başvururlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumuna çevrilecek olan Türk Dili Tetkik Cemiyeti kurulur.

  Cemiyetin kuruluşuyla birlikte başlayan çalışmalar sürerken, Türk Dil Kurultayının hazırlıkları da başlamıştır. Bu coşku ve heyecan içerisinde Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı katılır. Atatürk, Kurultayı baştan sona kadar izlemiştir. Türkçenin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi yolunda Türk Dil Kurultaylarının çok önemli yeri vardır.
 2. Zühre
  Devamlı Üye

  Türk dil bayramı ile ilgili yazılar


  26 Eylül 1932 Birinci Türk Dil Kurultayı’nın toplanma günü olduğundan bu tarih günümüzde Türk Dil Bayramı olarak kutlanmaktadır. Bu kurultay ilk olarak Dolmabahçe Sarayı’nda toplanmıştır.

  Cumhuriyet’in ilanından sonra kurulan pek çok kurumun en önemlilerinden biri olan Türk Dil Kurumu’nun kuruluş tarihi 12 Temmuz 1932′dir. Atatürk bir milletin var olabilmesi için en önemli unsurlardan birinin dil olduğuna inanırdı. Atatürk’ün dile verdiği bu önem doğrultusunda en başta Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti kuruldu. Millet olmanın en önemli unsurlarından birinin dil olduğunu fark eden Atatürk, 11 Temmuz 1932 akşamı yemek masasında yanında bulunanlara:“Dil işlerini düşünmek zamanı gelmiştir. Ne dersiniz?” diye sorar. Masada bulunanların hemen harekete geçmek konusunda Ata’ya katılması üzerine: “Öyle ise Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti gibi bir de ona kardeş bir dil cemiyeti kuralım. Adı Türk Dili Tetkik Cemiyeti olsun.” diyerek Türk Dil Kurumunu kurmaya karar verir.
  Ertesi gün Samih Rifat, Ruşen Eşref, Celâl Sahir ve Yakup Kadri İçişleri Bakanlığına giderek başvuruda bulunurlar. Sonradan adı Türk Dil Kurumu olarak değiştirilen Türk Dili Tetkik Cemiyeti o gün kurulmuş olur.

  Türk Dil Kurumunun kurulmasından sonra başlayan çalışmalar devam ederken, Türk Dil Kurultayının tohumları da atılmıştır. Bu coşku ve sevinç ile birlikte Türk Dil Kurultayı toplanır. Kurultaya çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı gibi dönemin önde gelenleri katılır. Türk dilinin gelişmesi, özleşmesi, zenginleşmesi için Türk Dil Kurultaylarının çok önemli katkıları bulunmuştur.

 3. Nesrin212121
  Yeni Üye
  Türk Dili Atatürk'ün sayesinde Türk dilini özgürce konuşabiliyoruz Atatürk olmasaydı belki de şuan Türk dili var olduğunu bile bilemezdik iyi ki Türk dili var.
+ Yorum Gönder


dil bayramı ne zaman kutlanır,  dil bayramı nedir ne zaman kutlanır,  türk dil bayramı ne zaman kutlanır,  dil bayramı hangi gün kutlanır