+ Yorum Gönder
Günlük Taze Haber ve Özel Günler Forumunda Gazeteciler günü ilk ne zaman kutlandı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Gazeteciler günü ilk ne zaman kutlandı
  GAZETECİLER GÜNÜ'NÜN KURULUŞ TARİHİ HAKKINDA BİLGİ

  Gazeteciler günü'nün kuruluş tarihi;1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11-12-13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.

  O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  1961 yılında gazetecilerin çalışma şartlarında bir düzenlemeye gidilmiş ve gazetecilerin çalışma şartları iyileştirilmiştir. 10 Ocak günü çalışan gazeteciler günü olarak kutlanmaktadır. 1971 yılında basın özgürlüğü konusunda yapılan değişikli ile 10 ocak bayram olmaktan çıkarılmıştır.
+ Yorum Gönder