+ Yorum Gönder
Güzel Sözler-Yazılar ve Özlü Sözler Forumunda En Güzel Ve Anlamlı Doğal Afetlerler İlgili Yazı Sözler Ve Şiirler Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  En Güzel Ve Anlamlı Doğal Afetlerler İlgili Yazı Sözler Ve Şiirler
  En Güzel Ve Anlamlı Doğal Afetlerler İlgili Yazı Sözler Ve Şiirler


  Şimdi Doğal afetler nelerdir online ne demek ister kısaca öğrenelim:

  Doğada hiçbir şey durağan değildir yenisininde. Gerçekte doğa, düzenli değişimlere sahiptir.
  Bu değişimler bazen önceden tahmin edilebilir gelişmelerdir veya mevsimsel hava koşullarında olduğu gibi normal bir döngüsel olaylar dizisidir. Buna rağmen büyük çoğunluğu önceden tahmin edilememektedir. Önceden tahmin edilemeyen bir olay meydana geldiğinde ve bu olay olağanüstü bir özellik gösterdiğinde hem insanlar, hem de çevrenin diğer öğeleri için bir tehlike halini alır. Bu durumda, böylesi bir olay, doğal afet olarak tanımlanır.
  Doğal afet kavramının ortaya çıkışı ile ilgili bir diğer özellik ise, doğal bir çevrede varlığını sürdüren toplumların beklenmedik bir anda canlarının, mallarının ya da güvenliklerinin tehlikeye girmesi veya yok olmasıdır kıbrıslılarda. Bunlar çığ, kıyı erozyonu, kuraklık, deprem, sel, sis, don, dolu, toprak kayması, yıldırım, kar, kasırga (tropikal siklon, tayfun), hortum, volkanik patlamalar, tsunami ve rüzgârdır. Bazı çevresel bozulmalar da bir afet nedeni olabilir veya bunların yayılmaları bir afetin ortaya çıkmasına sebep olabilir (sözgelimi, ormanların yok edilmesi ve çölleşme gibi ) hızlıcada.

  En genel tanımıyla afet; insanların yaralanmalarına ya da yaşamlarını yitirmelerine neden olan ve/veya mal, tarım ve çevreye zarar veren tehlikeli durumlar veya olaylardır.
  Sıklık ve tehdit: Bazıları çok sık meydana gelirler ve bu nedenle de diğerlerine göre çok daha büyük bir tehdit oluştururlar
  Etki süresi: Bazıları uzun bir dönem sonrasında biterken, bazıları ise süre sınırlamasına sahip değildir (bir hortum sınırlı bir sürede sona ererken, bir kuraklık yıllarca sürebilir).
  Başlangıç hızı: Bazı felaketler aniden bazıları da günler ya da saatler güvenininde öncesinden uyararak meydana gelirler
  Etki alanı: Bazı felaketler küçük bir alanda etkili olurken bazıları ülkenin tamamını etkileyebilirler. Bazıları ise tek bir afetin neden olduğu ve başlangıçta küçük bir alanda etkili olan fakat zincirleme reaksiyonlarla diğer birçok afete de sebep teşkil eden ve böylece çok daha büyük alanlarda etkisini gösteren felaketlerdir

  Tahrip gücü: Bu durum çoğunlukla zararın tipine göre değişir.

  Doğal Afetler Nelerdir?
  a) Deprem
  b) Kuraklık,
  c) Su Baskını (sel),
  d) Volkan Patlaması
  e) Kaya Düşmesi,
  f) Fırtınana, Kasırga, Tayfun, Hortumlar,
  g) heyelan,
  h) Tsunami (Dev dalgalar),
  i) Çığ.
  j) Göktaşı düşmesi
  k) Ani iklim değişimleri
  l) Doğal radyasyon 2. Fatma
  Administrator

  Doğal afet insanların kontrolü dışında gelişen bir felakettir. Ülkemizde olan doğal afetlerin başında deprem geliyor. Deprem etkisini anında gösteren bir doğal afettir.
+ Yorum Gönder


doğal afetler ile ilgili özlü sözler,  doğal afetlerle ilgili özlü sözler,  doğal afet ile ilgili özlü sözler,  doğal afetler ile ilgili güzel sözler,  tsunami ile ilgili özlü sözler,  afetlerle ilgili özlü sözler