+ Yorum Gönder
El Örgü Örnekleri ve Patikler Çoraplar Forumunda Hoş Bir Patik Örneği ve Yapılışı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Hoş Bir Patik Örneği ve Yapılışı
  Hoş Bir Patik Örneği ve Yapılışı

  Hoş Bir Patik Örneği.jpg

  MALZEMELER:
  50 Gr İp
  25 numara örgü şişi
  Süs İçin:
  İstediğimiz renkte bir parça ip
  10 Numara Tığ
  Örülüşü:
  Patiğimizi örmeye birinci kısımdan yani lastikten 16 tel oarak başlayacağız. Yaklaşık 5 sıra bir düz bir ters lastik yaptıktan sonra düz örmeye başlayacağız. Ancak düz örmede iki sırada bir tel artıracağız her iki taraftanda. Artırmaları aynı sırada ve aynı yönde yapmalıyız.

  5 sıra artırmalı olarak ördükten sonra 22 sıra artırmasız devam edeceğiz. 16 tel başladığımız örgü artırmalarla beraber 26 tel oldu ve şimdi burun kısmını yapacağız. ilk 9 teli ördükten sonra 10. teli bir sonrakiyle beraber öreceğiz. 4 tel daha ördükten sonra 5. teli kendinden sonrakiyle öreceğiz ve döneceğiz. İlk teli örmeden aldıktan sonra kesme yaptığımız tele kadar öreceğiz ve kestiğimiz telde yine kendinden bir sornakiyle öreceğiz ve döneceğiz. Böylece arada 6 tel kalacak şekilde döne döne 1 tel 1 tel keserek kenarlarda kalan teller bitene kadar devam edeceğiz.
  Patiğimizin burun kısmı bitti. Şimdi kalan 6 telden ip yönünde yanlara tel takacağız her tele bir tel gelecek şekilde. Başa kadar gidince orda ipi kesip telleri diğer şişe geçireceğiz örmeden ve başta kalan 6 tele gelince ipi oraya bağlayıp diğer taragın başına kadar yine tel takacağız. Tel takma işi bitince ayak uzunluğumuza gelene kadar düz olarak örmeye devam edeceğiz. Örgümüz topuğumuza gelince tel sayısına göre yine ortanad belirli bir tel ayıracağız yanlarda aynı sayıda tel kalacak şekilde ve burunda yaptığımız gibi ortadaki telleri ayırıp keserek yanlardaki telleri bitirene kadar öreceğiz.
  Aynı şekilde topuk kısmınıda bitirdikten sonra yine kenar lastiği için tel takacağız ve 5 sıra bir düz bir ters lastik öreceğiz ve bitireceğiz. Sonra diğer tarafa tel katacağız ve oranonda mastiğiniz öreceğiz. Bittiğinde orta kısmandan lastik üzerine 5 tel takıp bağını öreceğiz. Ben bağ yerine bağlamak için çicek yaptım isteyen düğmede kullanabilir.
  Örgümüz bittiğinde süslemek için küçük bir çiçek yapıp iğne ile patiğin ucuna tutturacağız. 2. Hatice
  Bayan Üye

  Görseldeki patik örnekleri eskiden sadece elde yapılabilirken, bugün makineler de bu işi yapıyor. Ancak makine işi olanlar elde yapılan patikler gibi yumuşak olmuyor.
+ Yorum Gönder


patik örnekleri ve yapılışları,  tığ patik örnekleri ve yapılışı,  açiklamali patik örnekleri,  tığ işi patik örnekleri ve yapılışları,  patik örneklerinin yapılışları,  tek tıgla patik örnekleri