+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Peygamberlere gelen mesajların ortak yönleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Peygamberlere gelen mesajların ortak yönleri nelerdir
  Peygamberlere gelen mesajlar

  Peygamberlerin mesajlarında bazı ortak yönleri vardır. Bunların başında Allah'ın varlığına ve birliğine, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine ve ahiret gününe iman gelir. Ayrıca inanç esasları, dünya ve ahiret mutluluğu, Allah'a nasıl ibadet edileceği gibi konular peygamberlerin mesajlarındaki diğer ortak yönleri oluşturur. Bu bakımdan ilk peygamber

  Hz. Adem'den son peygamber Hz Muhammed'e kadar her peygamberin insanlara getirdiği mesajın amacı;

  peygamberler.jpg

  "İnsanın dünya ve ahiret mutluluğunu sağlamak,
  "İnsanlığın yükselmesini, gelişmesini ve uygar bir toplum olmasını sağlayan yolları göstermek,
  "Kişiyi kendisi ve çevresiyle uyumlu olmasını sağlayan bir hayata hazırlamak,
  "Toplumda dayanışmayı ve adaleti gerçekleştirmek, hak hukuka yürekten bağlı, özgür ve erdemli bir toplum meydana getirmektir.

  Yüce Allah Kur'an'da şöyle buyurmaktadır:
  "Nitekim kendi aranızdan, size ayetlerimizi okuyan, sizi her türlü kötülükten arındıran, size kitap ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi öğreten bir peygamber gönderdik" (Bakara ayet 151)


  Peygamberler bu amacı gerçekleştirmek için bazı ilkeler getirmişlerdir. Bunlar, inanç, ibadet ve ahlâk olmak üzere üç bölümden oluşur.

  İnanç esasları: Allah'ın varlığı ve birliği, melek, peygamber, kitap ve ahirete inanmak gibi esaslardır.
  İbadet esasları: Yüce Allah'a kulluk etmeyi, onun emir ve yasaklarına uymayı içeren esaslardır.
  Ahlâk esasları: İnsanlara ve diğer varlıklara karşı nasıl davranılacağını gösteren esaslardır.

  (Anlatım Osman Ay)
 2. Buğlem
  Devamlı Üye

  Peygamberlere gelen mesajların ortak yönleri çoktur bunların başında da Allahın varlığına ve birliğine inanmaları gerektiği, Ahiret gününe inanmaları ve Meleklere inanmaları gerektiğidir.
 3. GÜLDEREN
  Üye
  peygamberler Allah tarafından gönderilmiş kişiler olup onlar ilk başta tevhidi söylediler ve onlar iyilik yapmayı yoksullara yardım etmeyi akrabaya bakmayı emrettiler kötüşlükten de nehy ettiler
 4. Nesrin
  Devamlı Üye
  Peygamberlere gelen mesaj aslında gelen vahiylerin bir çoğu benzerdir. örneğin allahın bir olduğu ve insanların peygamberlere , meleklere ve kitaplara iman etmesi gerektiğidir. bunlar dışında elbet daha fazla ortak mesaj vardır.

+ Yorum Gönder


PEYGAMBERLER,  peygamberlere gelen mesajların ortak amacı