+ Yorum Gönder
Peygamberlerimiz – Siyer ve Peygamberler Forumunda Hz. Yusufun Hayatı Ve Mucizeleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Hz. Yusufun Hayatı Ve Mucizeleri
  hz. yusufun hayatı ve mucizeleri hakkında 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Hz. Yusufun Hayatı Ve Mucizeleri

  Hz. Yusuf'un üç çeşit mucizesi vardı;


  Yusuf aleyhisselamın hayâtı, başından geçenler ve hikmetleri Kur’ân-ı kerîmde Ahsen-ül-Kasas (kıssaların en güzeli) diye medh edilen Yusuf sûresinde bildirilmiştir.

  1. Hazret-i Yusuf’un konuşması pek şirin, çok tatlı olduğu için, herkesin kalbi ona meylederdi. Onun tatlı sözleri karşısında îmân eden pekçoktu.
  2. Hazret-i Yusuf’un yüzü güneş gibi nûrluydu. Hattâ bir kimse yüzüne bakmak istese, hemen gözlerini çevirmeye mecbur olurdu. Bu nûrun tesiriyle, yâni başkasına sirâyetiyle huzûruna getirilen âmânın hemen gözleri görmeye başlamıştı.
  3. Yusuf aleyhisselamın duası bereketiyle ağaçların yapraklarından güzel kumaş olmuştu. Huzûruna bir büyük kişi gelmiş, şu gördüğümüz ağaçların yaprakları birbiriyle birleşip güzel kumaş olsun, diye mucize teklifinde bulunmuştu. Hazret-i Yusuf öyle dua edince, kıymet biçilmez bir kumaş olmuştur.

  Hz Yusuf'un Mucizesi

  "Bu gömleğimle gidin de, babamın yüzüne sürün Gözü (yine) görür hale gelir Bütün ailenizi de bana getirin" Kafile (Mısır'dan) ayrılmaya başladığı zaman, babaları dedi ki: "Eğer beni bunamışsaymıyorsanız, inanın Yusuf'un kokusunu (burnumda tüter) buluyorum" "Allah adına, hayret" dediler "Sen hâlâ geçmişteki yanlışlığındasın" Müjdeci gelip de onu (gömleği) onun yüzüne sürdüğü zaman, gözü görür olarak (sağlığına) dönüverdi (Yakub)

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Hazreti yusufun babası hazreti yakuptu. hazreti yakubun on iki oğlu vardı ancak bunlar arasında ençok hazreti yusufu severdi. kardeşleride hazreti yusufu öldürmeye çalıştılar ve gömleğini kana bulayarak babalarına yusufu kurtların kaptığını söylediler. üzüntüden ve ağlamaktan yakup peygamberin gözleri kör oldu. daha sonra yusuf peygamber gömleğini babasının yüzüne sürünce babası tekrar görmeye başladı bu hazreti yusufun mucizesiydi.
+ Yorum Gönder