+ Yorum Gönder
Savunma Birimleri ve Polis Teşkilatı Forumunda Yazılı ve Görsel Basında Toplum Destekli Polis Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Uğur Baki
  Devamlı Üye

  Yazılı ve Görsel Basında Toplum Destekli Polis
  Yazılı ve Görsel Basında Toplum Destekli Polis

  10 İlde Toplum Destekli Polis Birimi Kuruluyor. (Radikal)  OLAY GAZETESİ  Bekçi Baba`nın çağdaş versiyonu geliyor
  Belli bir yaş grubunun üzerinde olanlar gayet iyi bilir.Eskiden
  Mahalle aralarında bekçiler görev yaparlardı. Özellikle geceleri sabaha kadar sokak aralarında gezerler ve ellerindeki düdükleri uzun uzun öttürerek varlıklarını belli ederlerdi.
  Düdük sesini duyanlar da, dışarıda onları koruyan biri olduğunu bilirlerdi.
  Emniyet Müdürlüğü`nün bu en alt kademe görevini üstlenen bekçiler, görev yaptıkları mahallenin her şeyi olurlardı.
  Onlar
  Çevrede Bekçi Baba olarak kabul görürlerdi. Sokak sokak, ev ev, dükkan dükkan o bölgede kimin oturduğunu, kimin ne iş yaptığını, kimin ne tür sorunlarla boğuştuğunu iyi bilirlerdi.
  Dahası
  Görev yaptıkları bölgede devletin temsilcisi kabul edilirlerdi,. Onların otoritesi devletin otoritesi anlamına geliyordu. Onun için saygı görürlerdi.
  Bu da
  Bekçi Baba`nın etkisini arttırırdı. Mahallede ya da bölgedeki anlaşmazlıkların çözümü bile Bekçi Baba`dan beklenirdi.
  O dönem geride kaldı.
  Artık sokak arasında devlet adına otorite sağlayan Bekçi Babalar yok.
  Son 20 yılda Emniyet teşkilatı yeniden yapılanırken, bu görevin gereksiz olduğu kanaatine varıldı. Polis sayısı arttırıldı belki ama, Bekçi Baba ile birlikte devlet de mahalle aralarını terketti.
  En azından
  Böyle bir görüntü doğdu. Çünkü, Bekçi Baba`dan sonra mahallelerde, sokaklarda ciddi anlamda boşluklar yaşandı. Boşlukları da en iyi şekilde değerlendiren hırsızlar oldu.
  İşte
  Bu boşluğu gidermenin formülü bulundu. Hatta belirlenen pilot bölgelerde örnek projeler ile uygulamaya bile başlandı.
  Proje
  Toplum Destekli Polislik adını taşıyor.
  Aslında
  11 Şubat 2005 tarihinde Türkiye ile İspanya arasında imzalanan teşkilat yapılandırması anlaşmasının bir parçasını oluşturan bu uygulama için Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi bünyesinde Toplum Destekli Polislik Bürosu kuruldu.
  Gerçi
  Proje kapsamında pilot bölge olarak belirlenen Nilüfer ilçesinde, özellikle de Beşevler çevresinde 6 aydır Denizyıldızı adıyla ilk uygulamalar yapılıyor.
  6 aylık süre içinde çok başarılı olduğu gözlenen proje uygulaması şimdi kademe kademe il geneline yayılacak.
  Bu arada
  Geçmişin Bekçi Babası`nın yerini çağdaş versiyonu olarak alacak Toplum Destekli Polislik Bürosu için bir de yer yapıldı. Fatih Sultan Mehmet Bulvarı üzerinde, Akuğur Alışveriş Merkezi`nin hemen arkasında Nilüfer Belediyesi tarafından tahsis edilen alandaki binanın inşaatı eylül ayı sonunda bitecek.
  Yanısıra
  Büro`da görev yapacak polislerin özel giysileri ile mahalle aralarında daha rahat dolaşıp daha kolay müdahale sağlayabilmek için kullanacakları scooter tipi motorsikletler de önümüzdeki hafta sonunda gelmiş olacak.
  Dün sabah
  Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Mustafa Kihtır, Müdür Yardımcısı Arif Bozdemir ve bundan böyle kent yaşamında çok sık karşılaşacağımız Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Bülent Kaplan`dan projeyi dinledik.
  Şema
  Yani projenin yürüyüşü, tam anlamıyla eski günlerin Bekçi Baba uygulamasını anımsatıyor.
  Buna göre
  Her mahallenin bir polisi olacak. O polis, o mahallenin her şeyiyle ilgilenecek.
  Hatta
  Mahallenin güvenlik dışındaki konularının bile koordinasyonunu yapabilecek. Gerektiğinde belediye ve Tedaş gibi kurumlarla bile görüşüp sorunlara çözüm arayacak.
  Bunu yaparken
  Her mahallede bir vatandaş adına mahalle temsilcisi olacak. Onun altında ise sokak temsilcisi bulunacak. Bu yapıyı site temsilcisi bütünleyecek.
  Böylece
  Mahalledeki temsilciler yapısı ile mahalle polisi işbirliği içerisinde çalışacak.
  Sistem
  Başta hırsızlık olayları olmak üzere, güvenliğe yönelik olmakla birlikte, polis-vatandaş işbirliği ve dayanışmasını sağlaması açısından da önem taşıyor.
  Onun için
  Toplum Destekli Polislik Bürosu`nda çalışanlar, polis teşkilatı içinden özenli bir şekilde seçilecekler. Seçme kriterlerinin başında vatandaşla diyalog ve davranış ön sırada yer alacak.
  Nitekim
  Şu anda Denizyıldızı adı verilen pilot uygulamada 35 polis bu yolla belirlendi ve onlara özel olarak halkla ilişkiler eğitimi verildi.
  Hatta
  Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Arif Bozdemir uygulama öncesinde İspanya ve İngiltere`ye giderek incelemeler bile yaptı.
  Gerçi
  20 yıl öncesinin Bursa`sı ile bugünün Bursa`sı arasında çok önemli farklar var. Toplum yapısı değişti. Anlayış ve beklentiler değişti. Suçlar da çok değişti.
  Ama
  Bu proje her şeyden önce polis-vatandaş dayanışmasını yeniden getireceği gibi, suçlar üzerinde de ciddi bir caydırıcı güç olacak. Mahalle aralarında daha çok rastlanılan hırsızlık gibi olayların önlenmesinde de çok etkili olacak.
  Nitekim
  Asayiş Şube Müdürü Mustafa Kihtır dün sabah, `Nilüfer`deki pilot bölge uygulamasında hırsızlık olaylarının en alt seviyeye indiğini` istatistiklerle açıkladı.
  Biz projeyi önemsedik
  Toplumun da benimsemesini ve böylece daha huzurlu bir kent ortaya çıkmasını diliyoruz.
  Toplum Destekli Polis nasıl çalışacak? Bundan böyle
  Günlük kent yaşamının parçası olacak Toplum Destekli Polislik, vatandaşın katkı koyacağı bir işleyişe dayalı.
  Bu da
  `Bir sokakta meydana gelen olayları en iylgi gözlemleyecek olanlar, o sokağın sakinleridir` mantığına dayanıyor.
  Buradan hareketle
  Sokak sakinleriyle kurulacak ilişkiler polisin daha iyi güvenlik üretmesini sağlayacak. Sonucunda da evler, işyerleri, sokaklar ve parklar daha güvenli hale gelecek.
  Toplum Destekli Polislik adını taşıyan uygulama; olayların nedenlerini araştırarak tekrarlanmasını önlemek için alınacak önlemleri mahalle sakinleri, sivil toplum örgütleri ile görüşüp ortak stratejiler belirleyecek.
  Uygulamada vatandaşa da sorumluluk düşüyor.
  Özellikle hırsızlık, gasp gibi olaylara karşı, site ve binaların ana giriş kapılarının kapalı tutulması, daire kapılarının kiletlenmesi, zil çaldığında da `Kim o?` diye sormadan açılmaması gerekiyor.
  İşbirliği ise
  Sokak ve site toplantıları ile sağlanıyor. Toplantılarda mahalle sakinlerinin güvenlik beklentileri ve çözüm önerileri değerlendiriliyor.
  Sokak aydınlatması için gerektiğinde Tedaş ile temas kuruluyor. Belediye ile işbirliği yapılarak parklar daha güvenli lhale getiriliyor.
  Dilencilerle mücadele ediliyor. Caddelerde araçların hız yapması engelleniyor. Kaldırım işgalleri önleniyor. Okullar her türlü kötülük ve tehlikeye karşı güvenlik altına alınıyor.
  26.08.2006


  MORAL HABER

  Her mahallenin 'polis'i olacak
  10 ilde pilot uygulaması yapılan ’toplum destekli polis’, mahalleli ile emniyet teşkilatı arasında köprü görevi üstlenecek. Her mahalleye bir polis konacak.

  Avrupa Birliği uyum yasaları kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğünce eş üye ülke İspanya ile iş birliği halinde yürütülen ‘’Türk Polis Teşkilatının Sorumluluğunun, Verimliliğinin ve Etkinliğinin Güçlendirilmesi - Twinning (Eşleştirme) Projesi’’ ile 10 ilde pilot uygulaması yapılan ‘’toplum destekli polis’’, mahalleli ile emniyet teşkilatı arasında köprü görevi üstlenecek.
  Uygulama başladı
  Sözleşmesi geçen yıl şubat ayında imzalanan projeyle AB ülkelerinde polis teşkilatının ‘’olmazsa olmaz’’ şartı arasında yer alan güvenlik güçlerinin halktan destek alarak suçla mücadele yöntemi Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, İzmir, İstanbul, Kayseri ve Trabzon’daki pilot mahallelerde uygulanmaya başlandı.
  Eğitim aldılar
  Proje kapsamında Asayiş Şube Müdürlüğü çatısı altında kurulan Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğinde görev yapacak memurlar özel bir kurul tarafından özenle seçiliyor. Çoğunluğu üniversite mezunlarından oluşan ‘’toplum destekli polisler’’, eş üye ülke İspanya’dan gelen uzmanlardan yaklaşık 1,5 yıl Avrupa’daki uygulamalarla ilgili eğitim aldı. Bu polisler ayrıca İngiltere, Belçika ve İspanya’ya giderek uygulamaya yönelik yerinde incelemeler yaptı.
  Suç oranı düşecek
  Polis ile halk arasında ilişkiyi güçlendiren, toplumda ortaya çıkan problemlerin altında yatan sebepleri bulmaya çalışarak suçla etkin bir mücadele sağlayan ve bütün bunların neticesinde de sosyal alandaki hayat kalitesini artıran polislik anlayışı olarak değerlendirilen Toplum Destekli Polislikle suç oranlarında önemli düşüşler yaşanması bekleniyor.
  Halkla iç içe
  Toplum Destekli Polislik uygulaması kapsamında, 10 bin nüfuslu bir mahalleye bir polis görevlendirilecek. Polisler gerekirse görev aldığı mahalleye yerleşecek, halkla iç içe olacak, görev yerinde uzun süre kalacak. Evleri tek tek gezecek polisler, vatandaşları suç ve suçlular konusunda uyaracak, onların istek ve şikayetlerini dinleyecek. Emniyet ile halk arasnıda köprü olacak. Polisler, mahallelinin ‘’bizden biri’’ gözüyle bakacağı bir kişi konumuna gelecek. Mahallelerdeki izbe köşelerin düzenlenmesi ve aydınlatılması için de belediyelere teklifler sunacak. >>> Özel üniforması ve bürosu olacak Projeyle görev alacak ekiplere Toplum Destekli Polisi ayırt edici özellikte üniforma verilecek. Mahallede halkın güvenlik güçlerine kolayca ulaşabileceği noktalarda bürolar açılacak. Sürekli mahallede gezerek halktan bilgi toplayacak ve problemlerini dinleyecek olan polisler, ulaşımı da Avrupa ülkelerinde olduğu gibi scooter tipi motosikletlerle gerçekleştirecek. Toplum Destekli Polis amblemli şapka ve mevsim şartlarına göre yelekler de kullanılabilecek.  28.08.2006

  KTV HABER

  Her Mahalleye Bir Polis
  Avrupa Birliği Sürecinde Gelişimini Sürdüren Türkiyede, Yapılan Anlaşmalar Işığında, Kamu Kurum Ve Kuruluşlarıda Harekete Geçti. Sağlık Bakanlığının “Her Eve Bir Hekim” Uygulaması İçin Aile Hekimliği Projesini Hayata Geçirmek İstemesi, Avrupa’da Uygulanan Ve Bütün Acil Çağrıları Bir Merkezde Toplayan “911” İn Türkiye’dede Altyapı Çalışmalarının Başlamasının Ardından, “Toplum Destekli Polis” Projeside Hayata Geçiyor…
  Avrupa Birliği Sürecinde Gelişimini Sürdüren Türkiye, Yapılan Anlaşmalar Işığında, Kamu Kurum Ve Kuruluşlar Da Harekete Geçti.
  Sağlık Bakanlığının “Her Eve Bir Hekim” Uygulaması İçin Aile Hekimliği Projesini Hayata Geçirmek İstemesi, Avrupa’da Uygulanan Ve Tüm Acil Çağrıları Bir Merkezde Toplayan “911” İn Türkiye’de De Alt Yapı Çalışmalarının Başlamasının Ardından, İç İşleri Bakanlığının Geçen Yıl Şubat Ay’ında Yaptığı Anlaşmaya İstinaden “Toplum Destekli Polis” Projesi De Hayata Geçiyor.
  Avrupa Birliği Uyum Yasaları Kapsamında Emniyet Genel Müdürlüğünce Eş Üye Ülke İspanya İle İşbirliği Halinde Yürütülen “Türk Polis Teşkilatının Sorumluluğunun, Verimliliğinin Ve Etkinliğinin Güçlendirilmesi-Eşleştirme Projesi” Kapsamında Oluşturulacak “Toplum Destekli Polis” Mahalle İle Emniyet Teşkilatı Arasında Köprü Görevi Üstlenecek.
  Sözleşmesi Geçen Yıl Şubat Ayında İmzalanan Projeyle Ab Ülkelerinde Polis Teşkilatının Olmazsa Olmaz Koşulu Arasında Yer Alan Güvenlik Güçlerinin Halktan Destek Alarak Suçla Mücadele Yöntemi Bazı Şehirlerin Pilot Mahallelerinde Uygulanmaya Başlandı. Proje Kapsamında Asayiş Şube Müdürlüğü Çatısı Altında Kurulan Toplum Destekli Polislik Büro Amirliğinde Görev Yapacak Memurlar, Asayiş, Terörle Mücadele, Güvenlik, Çocukları Koruma, Kaçakçılık Ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Yetkililerinden Oluşan Kurul Tarafından Özenle Seçiliyor.
  Toplum Destekli Polislik Uygulaması Kapsamında, 10 Bin Nüfuslu Bir Mahalleye Bir Polis Görevlendirilirken, Mahallenin Büyüklüğüne, Coğrafi Yapısı Ve Suç Oranına Göre Bu Sayının Artacağı Belirtiliyor. Toplum Polisleri Gerekirse, Mahalleye Yerleşeceği, Oradaki Halkla Yaşayıp Onlarla Aynı Ortamı Paylaşacağı, Halkın Güvenini Kazanmak İçin Görev Yerlerinde Uzun Süreli Hizmetler Vereceği Vurgulandı.


  18.07.2006

  KAYSERİ GÜNDEM

  Toplum destekli polis uygulaması

  Pilot bölge olarak Talas İlçesi´nde başlatılan "AB Toplum Destekli Polis Uygulaması"ndan vatandaşın memnun olduğunu ifade eden Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, proje için her zaman destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

  Emniyet Genel Müdürlüğü Asayiş Daire Başkanlığı Şube Müdürü ve Toplum Destekli Polis Uygulaması Proje Müdürü Özer Zeybek, yardımcısı Sami Gökkaya, Kayseri Kocasinan Emniyet Müdür Yardımcısı ve Toplum Destekli Polis Büro Amiri Bora Öztürk ve Talas İlçe Emniyet Müdür Vekili Alaattin Kuzuoğlu, Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım'ı makamında ziyaret ederek uygulamanın çok iyi gittiğini söyledi.
  Emniyet Genel Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Proje Müdürü Özer Zeybek, suçla mücadelede sadece polisiye tedbirlerle çözüm bulunamayacağını, belediyelerin desteği olmadan suça kaynaklı mekanların iyileştirilmesinin imkansız olduğunu belirtti.
  Talas Belediye Başkanı Rifat Yıldırım, Kayseri'nin başarısının nedeninin kurum ve kuruluşların barışık ve dayanışma içerisinde olmasından kaynaklandığını belirtti. Başkan Yıldırım, "Yeni yönetim anlayışları hepimizin bir gerçeği olmalı. Yönetimlerin ortak dile ve ortak akıla ulaşması lazım. İlçemizde olabildiğince sağlık kuruluşları, emniyet, eğitim ve diğer kuruluşlar yönetim anlayışımız gereği bize sorumluluk getiriyor. Toplum destekli polis diğer bir deyişle mahalle polisi Toplum Destekli Polis Proje Müdürü Özer Zeybek, Talas Belediyesi'nin suçu önlemeye ve azaltmaya yönelik altyapı faaliyetlerinin kurulmuş olduğunu belirterek, Başkan Yıldırım'a desteklerinden dolayı teşekkür etti.


  16.09.2006
  ADANA HABER
  EMNİYETTEN HUZUR TOPLANTISI

  Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği'nce halka yönelik huzur toplantısı yapıldı.
  Geçtiğimiz Haziran ayında kurulan, 2 amir ile 28 polisin görev yaptığı Adana Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TMP) Büro Amirliği tarafından organize edilen ve Seyhan Belediyesi'ne ait Seyhan Gençlik Merkezi'nde (SEGEM) düzenlenen 'huzur' toplantısına, Güzelyalı Mahallesi sakinleri katıldı. Her sokaktan temsilci ve apartman yöneticilerinin iştirak ettiği toplantıda, Güzelyalı Mahallesi'nde meydana gelen olayların en aza indirilmesi için neler yapılabileceği tartışıldı. Yaklaşık 1 aydan beri kapı kapı dolaşıp semt sakinleriyle görüşen büro ekipleri, hazırladıkları raporu açıklayarak semt sakinlerinin alması gereken önlemleri anlattı.
  Daha iyi hizmet alabilmek için halka da görevler düştüğünü ifade eden TMP Büro Amiri Başkomiser Ramazan Yorulmaz, "Avrupa'da halkın polise yardımcı olması ve ihbar sistemi yüzde 94 iken, bu oran ülkemizde yüzde 12 oranında. Halkımız yardımcı olma ile muhbirlik arasındaki farkı anlamak istemiyor. İhbar sisteminde kendi çıkarları ve asayişi söz konusudur. Gördüğünüz, tanık olduğunuz olayları bize bildirerek halkın huzuru için hizmet eden polislere yardımcı olmak görevinizdir" dedi.


  22.09.2006
  BURSA HAKİMİYET

  H.Gül KOLAYLI

  Böyle polise can kurban
  Bursa Emniyet Müdürlüğü tarafından Nilüfer İlçesi’nde uygulanan ve ileride Bursa geneline yaygınlaştırılması düşünülen Toplum Destekli Polislik Projesi kamuoyuna tanıtıldı
  Projede Toplum Destekli Polislik şöyle tanımlanıyor:
  “Polisin mahalle sakinleri, kamu kuruluşları, muhtar ve sivil toplum örgütleriyle birlikte bölgenin daha güvenli hale getirilmesi için işbirliği yapmasıdır. Bu çalışma, düzenli toplantılar, problemlere odaklanma, katılımcıların problem çözümlerinde sorumluluk alması, paylaşılan sorumluluklarda herkes üzerine düşeni ne kadar yerine getirdiğinin hesap verebilirlik anlayışı ile değerlendirilmesi esaslarına dayanır.”
  Proje kapsamında oluşturulan 40 kişilik tim, gönüllülük esasına göre seçilmiş
  Hepsi, Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinde diksiyon, halkla ilişkiler, beden dili gibi çeşitli eğitimlerden geçmiş.
  Türkiye genelindeki pilot uygulamaya gidilen diğer 10 ildeki toplum destekli polisler gibi hepsinin özel üniformaları var
  Timler, ikişerli motorize ekip halinde, İl Özel İdaresi’nin desteği ile alınan 200 bin YTL’lik 20 motor ile görev yapacaklar.
  Proje kapsamında her mahalle bir polise zimmetleniyor
  Mahalle polisi o mahalledeki muhtar ve site yöneticileriyle ayrıca gönüllülerle toplantılar yapacak, güvenlikle ilgili sorunları saptayacak, sorunlar yaşanmadan önceden çözümü yoluna gidilecek
  Emniyet Müdürü Tahsin Demir, bunu “O mahallede görev yapan polis, adeta ailelerinden biri gibi olacak” şeklinde tanımlıyor. Tahsin Demir nezdinde Bursa Emniyeti’ni, başarıyla yürüttükleri bu proje için kutlamak lazım.
  Şimdilik Nilüfer’de uygulamaya giren proje, başarıyla uygulanıyor
  Geçtiğimiz salı, AS TV’de yayımlanan Gündem Programı’nın konusu, Toplum Destekli Polis Projesi’ydi
  Stüdyo konukları İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürü Mustafa Kihtır, Asayiş Şube Yardımcısı Arif Bozdemir, Toplum Destekli Polislik Büro Amiri Bülent Kaplan ile Polis memurları Bülent Arslan ve Kübra Erel’di
  Proje hakkında bilgi verdiler.
  Şöyle bir baktım da, projede görev alan polislerin her biri pırıl pırıl, üniformaları hiç de sıradan değil, usta bir tasarımcının çizgilerini taşıyor Diksiyonları mükemmel, beden dillerini iyi kullanıyorlar. Her biri fidan gibi
  Sanki gerçek değiller.
  Hatta, bazılarını; “Hadi canım sen de, burada dizi film çekiliyor” kabilinden yanıltacak kadar
  Toplum Destekli Polislik projesi başarıyla uygulanırsa, polisin vatandaştaki imajı olumlu yönde 360 derece değişi


  11.10.2006

  SABAH

 2. Acil

  Yazılı ve Görsel Basında Toplum Destekli Polis isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder